Zdroj: Pixabay.com

[quote]Karlovarský kraj a německý okres Vogtland budou spolupracovat na zlepšení železničního propojení obou sousedních regionů. Zejména má jít o trať Plavno – Bad Brambach – Cheb – Karlovy Vary. Dvoustranou dohodu podepsali v Karlových Varech hejtmanka Jana Vildumetzová a zemský rada okresu Vogtland Rolf Keil.[/quote]

Hlavním cílem spolupráce má být výstavba souvislého, dvoukolejného železničního spojení Plavno – Bad Brambach – Cheb – Karlovy Vary a jeho elektrifikace. Mělo by zvýšit atraktivitu osobní přepravy a rozšířit i nákladní dopravu pro rychlé propojení hospodářských lokalit západních Čech a Vogtlandska s německými přístavy Baltického a Severního moře a směrem na Prahu, Vídeň a jihovýchodní Evropu.

,,Na německé straně je to hlavně o elektrifikaci té trati, která je na české straně už připravená. Podpis této dohody pak pomůže německé straně dostat tuto trať mezi spolkové priority,“ řekl náměstek hejtmanky Martin Hurajčík.

Obě strany se dohodly na vytvoření společné pracovní skupiny, která by měla připravit potřebné studie a koordinaci při jednání s orgány obou zemí. Úspěchem podle Hurajčíka je, že se do pracovní skupiny podařilo získat zástupce Správy železniční dopravní cesty, Českých drah i nákladního přepravce ČD Cargo. Díky tomu by snaha mohla mít širší podporu.

Posílení železničního propojení obou regionů by v důsledku mohlo zmírnit přetíženou dopravu v údolí Labe mezi Prahou a Drážďany. Připravovaný projekt „Krušnohorských tunelů“, který má dopravě v této oblasti odlehčit, nebude k dispozici dříve než v roce 2035.

Podle Rolfa Keila oba regiony, Karlovarský kraj i Voghtland, leží poměrně daleko od velkých průmyslových center. Posílení této trati by významně pomohlo místním obyvatelům dostat se na velké dopravní terminály a mezinárodní letiště i firmám, které v obou oblastech sídlí.

Zdroj: ČTK