[quote]Karlovarský kraj by měl od roku 2020 dostávat od státu o téměř 20 milionů korun více na financování ztráty z provozu regionální železniční dopravy. Vyplývá to z březnového usnesení vlády. Podle náměstka hejtmana Karlovarského kraje Jakuba Pánika (ČSSD) zatím stát přispíval krajům nestejnoměrně, řekl.[/quote]

Na dotování základní dopravní obslužnosti na železnici dává Karlovarský kraj nyní 373 milionů korun. Dalších 76 milionů korun pak dostává od státu.

„Každý kraj platí v rámci dopravní obslužnosti Českým drahám. Z ministerstva pak přišel příspěvek, který byl ale nesystémový. Na každou korunu, kterou zaplatil kraj, byl příspěvek státu pro náš kraj vůbec nejnižší,“ uvedl Pánik.

Změna systému příspěvků na dopravní obslužnost je výsledkem dohody mezi Asociací krajů ČR a ministerstvem dopravy.

„Výsledkem jednání je usnesení vlády, která schválila takzvaný švýcarský model spoluúčasti státu na financování osobní železniční dopravy. Zajistí všem regionům rovné podmínky, což pro Karlovarský kraj znamená, že stát se bude od roku 2020 podílet 30 procenty a nikoliv jen 25 procenty jako nyní. Změna přinese úlevu krajskému rozpočtu, neboť státní podíl se zvýší ze 76 na 95 milionů korun ročně,“ upřesnil náměstek.

V roce 2019 vyprší desetileté memorandum, na základě něhož stát přispívá krajům na regionální železniční dopravu. Dotace na základní dopravní obslužnost z krajů a státu jsou nutné pro udržení přijatelné ceny v dopravě. Z propočtů Krajského úřadu Karlovarského kraje vyplývá, že pokud by kraj na veřejnou dopravu nepřispíval, muselo by se jízdné placené cestujícími v autobusové dopravě přibližně ztrojnásobit. V drážní dopravě by vzrostlo dokonce šestinásobně.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno