Podnikání s benzínem a naftou se ode dneška zpřísní. Začíná platit novela zákona o pohonných hmotách, která pro tento obchod zavedla povinnou kauci ve výši dvaceti milionů korun. Stát chce pomocí těchto opatření bojovat proti daňovým únikům.
Podle poslanců, kteří změnu prosadili, malým podnikatelům s kaucí pomůžou banky v podobě bankovních garancí. Kromě bankovní záruky nebo složení kauce si musejí prodejci pohonných hmot do měsíce ještě obstarat koncesi. Podle odhadu ministerstva financí totiž přijde státní kasa na daňových podvodech s pohonnými hmotami na DPH ročně až o osm miliard korun.
Nově zavedené dvacetimilionové kauce by, jak říká ředitel odboru řízení rizik z Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka, mohly tyto daňové úniky snížit až o polovinu.
„Když se podíváme na dnešní situaci na trhu, tak k dnešnímu dni máme více než 1 900 registrovaných distributorů. To je skutečně něco abnormálního, co nemá v rámci celé Evropy obdoby, a předpokládáme, že zavedením povinnosti složit kauci řada subjektů, které jsou založeny pouze za účelem realizace daňového úniku, skutečně zanikne,“ vysvětluje Jiří Žežulka a pokračuje:
„Naše předsevzetí je to, že bychom do jednoho roku od účinnosti zákona měli být schopni potlačit nelegální dodávky do České republiky alespoň o 50 procent. To znamená, bavíme se zhruba o částce 3 – 4 miliardy korun.“
Dvacetimilionová kauce samozřejmě vadí malým distributorům, ale nejen jim. Minulý týden kvůli ní podalo 18 senátorů ústavní stížnost. Podle nich totiž takto vysoká částka diskriminuje část podnikatelů a odporuje Listině základních práv a svobod. Kauce je podle nich protiústavní a zasahuje do práva svobodného přístupu k podnikání.
Zdroj:český rozhlas