Zdroj: freeimages.com

[quote]Kladeňáci mohou od včerejška využívat sdílená kola, jde o pilotní projekt se 60 bicykly, který potrvá tři měsíce. Poté se město rozhodne, zda bude služba pokračovat. Jde o první podobný systém ve středních Čechách. Město službu spouští spolu se společností Rekola, za kompletní zajištění zaplatí zhruba 600.000 korun.[/quote]

Kola s GPS modulem jsou ve městě rozmístěna na 26 stanovištích téměř po celém městě, například u pěší zóny, nemocnice, akvaaparku, gymnázia, magistrátu nebo vlakových stanic.

,,Chceme si ověřit, jaký o ně budou mít Kladeňáci zájem,“ uvedl kladenský primátor Milan Volf.

Podle něj by pak projekt sdílení kol mohl pokračovat od jara, pokud kola začne využívat dostatek lidí. Vyloučena není ani úprava a rozšíření kapacity stanovišť, i to má podle primátora pilotní projekt ukázat.

Cena za jednu jízdu činí v Kladně deset korun, měsíční předplatné sto korun. Kolo lze odemknout pomocí aplikace pro mobilní telefon, k platbě je pak třeba mít zřízenou běžnou bankovní platební kartu. Aplikace pomůže zájemci najít nejbližší kolo, to pak může zanechat na jednom z 26 stanovišť a nebo ho může upoutat třeba i k městskému zábradlí, nesmí ale nikomu překážet.

Radnice v případě, že bude chtít ve sdílení kol pokračovat, bude také řešit, zda bude službu provozovat přímo město, nebo využije společnost, která provozování zajistí.

Sdílení kol funguje například v Praze, Brně nebo Českých Budějovicích. Půjčovny kol provozují ve středních Čechách také České dráhy, velký zájem o kola je například v Poděbradech a Nymburku.

Kladno také investuje do vylepšení podmínek pro cyklisty, například dá upravit přejezd v Rakovnické ulici, aby byl bezpečnější, podobně to plánuje v Doberské ulici. V listopadu by také měly přibýt pruhy pro cyklisty ve Vítězné ulici a na třídě Československé armády, které jsou hlavní spojkou mezi centrem města a částí Rozdělov.

Kladenská radnice nedávno nechala zpracovat takzvaný cyklogenerel, který má řešit dlouhodobý rozvoj cyklostezek ve městě a také zvýšení bezpečnosti a plynulosti cyklistické dopravy. Město plánuje například další napojení na páteřní cyklostezku vedoucí kolem Kladna v části Rozdělov.

Zdroj: ČTK