[quote]Kladno plánuje jízdné za korunu pro děti a seniory, výměna nyní používaných čipových karet nebude potřeba, budou jen přeprogramovány, řekl mluvčí kladenské radnice Ladislav Pavlík. Čipové karty zavedl dopravce ČSAD MHD Kladno v roce 2000, dosud jich vydal zhruba 70.000. Využívají je cestující městské i regionální dopravy.[/quote]

Odkdy cena jízdného klesne, není zatím jasné. Nyní základní jízdenka pro děti a seniory stojí osm korun. Město ročně na MHD přispívá zhruba 50 milionů korun a nemá spočítané, o kolik tato částka kvůli úpravě stoupne.

„Náklady na tuto změnu tarifu v současnosti kalkulujeme, vliv na výši dotace na městskou dopravu totiž nemá pouze výše jízdného a počet cestujících, ale také hustota a trasování jednotlivých linek, výrazně se na tom podílí rovněž cena nafty,“ uvedl Pavlík.

Cestující mohou využít několik typů čipových karet, na každou je možné vložit peníze a kartou pak platit jednotlivé jízdné, a to i spolucestujícím. Některé také umožňují nahrání předplaceného kuponu, například měsíčního nebo ročního. Speciální funkce jako například slevy na jiné služby karty nemají.

Ve druhém středočeském statutárním městě, Mladé Boleslavi, zavedli čipové karty v roce 2013. Dosud bylo vydáno přes 18.000 kusů. Cestující mohou kartu využít na městských linkách mladoboleslavské hromadné dopravy a na všech spojích společností ČSAD Semily a Transcentrum bus Kosmonosy.

„Dalšími výhodami mohou být slevy, které jsou poskytovány smluvními partnery. Velkou výhodou pro novou kartu je zlevněné vstupné v městském bazéně a na městském koupališti,“ uvedla mluvčí mladoboleslavské radnice Hana Koišová.

V nákladech ve výši několika set tisíc korun byl jednou z nejdražších položek nákup dvou speciálních tiskáren za celkem 120.000 korun, další desetitisíce stálo pořízení technologií pro laminování. Čipová karta stojí město zhruba 18 korun, k tomu je ještě třeba připočítat poštovné za balík. Pouzdro na kartu stojí přes pět korun, nahrání modulu, tedy informací do paměti karty, 20 korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno