[quote]Klíčovým trendem ve vývoji a výrobě aut je jejich připojení na internet. Výrobci aut a dodavatelé technologií tak budou získávat čím dál více dat z provozu auta a bude na automobilkách, aby zákazníka přesvědčily, že dokážou jejich tok zabezpečit a využít je ve prospěch zákazníka. Řekl to na brněnské konferenci o vývoji automobilového průmyslu Jan Linhart z poradenské společnosti KPMG.[/quote]

Předpověď vychází z každoročního výzkumu společnosti mezi výrobci i spotřebiteli.

„Auta sbírají data o uživateli a je otázka, kdo by měl být jejich vlastníkem. Uživatelé jsou v tomto trochu naivní a myslí si, že jsou to oni. Samozřejmě mají obavy, o to, co by se s daty mohlo dít. A čím více hráčů se dostane do toku dat, tím hůř je dohledatelné, jak kdo s nimi nakládá. Automobilky proto musí ukázat, že dokážou data ochránit,“ řekl Linhart.

O tom, jak důležité bude připojení aut na internet, hovořil i člen představenstva Škoda Auto Bohdan Wojnar.

„Šedesát procent dopravy ve městech tvoří řidiči, kteří hledají parkovací místo. Proto budeme při výrobě potřebovat nové kompetence a už nebude stačit jen ohýbat plechy. Auto bude nositelem aplikací,“ řekl Wojnar.

Podle něj musí automobilky zvládnout data používat a nabídnout služby s nimi spojené.

„Mění se uživatelské chování. Stále pokračuje urbanizace, rozvíjí se sdílení aut,“ poznamenal Wojnar.

Zmínil například, že nový model Kodiaq už může být s chytrým telefonem propojený a dokáže například uživatele vzbudit dřív, pokud zjistí, že dopravní situace se komplikuje.

Linhart také hovořil o renesanci aut na elektřinu vzhledem k tomu, že v minulých letech nastalo určité vystřízlivění z velkých očekávání.

„Pokrok je však patrný a elektroauta nabývají na významu,“ řekl Linhart.

Podle Wojnara nepůjde o změnu ze dne na den. Očekává však, že v roce 2025 by měl podíl elektroaut na trhu tvořit jednu čtvrtinu.

„Zatím však neexistuje dostatečná infrastruktura,“ řekl Wojnar.

Linhart zmínil i zájem o takzvaná autonomní auta, tedy taková, která jsou zcela či částečně samořiditelná.

„Možná překvapivě je o ně větší zájem na rozvíjejících se trzích,“ uvedl.

Částečně už auta dnes dokážou jet i bez řidiče, umí například korigovat jízdu v jízdních pruzích či udržovat konstantní odstup od auta před sebou.

„Je to technologie, která se nezadržitelně blíží do praxe. Automobilky to bude stát hodně peněz a hodně umu. Musí se tomu však přizpůsobit i legislativa,“ řekl Wojnar.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno