[quote] První testy kolejového absorbéru umístěného na Frýdlantských mostech v Ostravě ukázaly, že technologie přináší požadovaný efekt. Položením speciální technologie se podařilo snížit v místě hluk, a to v rozmezí od 3,5 do devíti decibelů. Město nyní bude absorbér testovat během desetiměsíčního zkušebního provozu a pokud se osvědčí, mohl by se objevit i na dalších tramvajových tratích v krajské metropoli.[/quote]

Speciální kolejový absorbér by měl pohlcovat prach a zároveň tlumit hluk a vibrace z tramvají. Technologii dalo město umístit v úseku mezi tramvajovými zastávkami Karolina a Náměstí Republiky v centru města, která patří k nejvytíženějším tramvajovým tratím v Ostravě. Absorbéry se vyrábějí jen z recyklovaných materiálů z automobilního průmyslu, tedy ze starých pneumatik či syntetických a technických textilií používaných v autech. Povrch absorbérů může být opatřen trávníkem, rozchodníky nebo umělým trávníkem.

,,Jsem překvapen, že Ostravané reagují na tento experiment nebo spíše první projekt v České republice velmi kladně. Jakkoliv jsme sami zvažovali a zvažujeme jeho rozšíření v dalších částech Ostravy, oni sami si ho žádají,“ uvedl radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Město má absorbér osázený rostlinou rozchodník, která má velmi dobré absorpční vlastnosti a umožňuje odpařování vody, čímž se zlepšuje i klima. Město chce ale technologii testovat delší čas tak, aby se ukázalo, zda bez problémů zvládne různé klimatické podmínky nebo třeba užití posypové soli. Pokud se osvědčí, mohla by se technologie objevit třeba v Opavské ulici, v ulici Výškovická či u úřadu městské části Jih.

,,Jsou to lokality, kde bydlí velké množství lidí a dochází tam i k velkému pohybu pěších, takže i estetizace a zvlhčení je tam žádoucí,“ uvedl Semerák.

Technologii je ale možné využít pouze v kolejišti, které zároveň není zatíženo projíždějícími automobily. Pokud by se technologie v budoucnu instalovala i v dalších lokalitách, objeví se tam odhadem do tří let. Město očekává, že s financováním by mu pomohlo ministerstvo životního prostředí. Za instalaci na Frýdlantských mostech zaplatilo 5,5 milionu korun bez DPH.

Zdroj: ČTK