Zdroj: Archiv

[quote]Každá osoba v EU generovala ročně 481 kg komunálního odpadu. Podle přehledu Eurostat množství pokleslo v roce 2013 proti roku 2002 z 527 kg na osobu, tedy o 8,7 %. [/quote]

Od 2007 konstantně klesal objem odpadu pod úroveň 90. let. Ze 481 kg na osobu bylo 470 kg  ošetřeno: 31 % šlo na skládku, 28 % bylo recyklováno, 26 % spáleno a 15 % kompostováno. Podíl recyklace a kompostování plynule narůstal z 18% 1995 na 43% 2013.

tab

Objem se mezi státy EU významně liší. Méně než 300 kg na osobu bylo v Rumunsku, Estonsku a Polsku, Následovalo Slovensko, ČR a Lotyšsko. Naopak Dánsko mělo (747 kg před Lucemburskem, Kyprem a Řeckem (do 600 kg na osobu) a Irskem, Rakouskem, Maltou, Francií, Nizozemskem a Řeckem (s500 až 600 kg).

tab02

Téměř 2/3 komunálního odpadu bylo recyklováno nebo kompostováno v Německu.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den pane Peltrám, s chutí jsem si přečetl Váš článek vycházející z oficiálně prezentovaných evropských dat. Bohužel jsem toho názoru, že tato data nejsou správná a ve skutečnosti obsahují jen zlomek skutečného objemu. Jsem totiž přesvědčen, že data neobsahují „průmyslový“ komunální odpad, tedy ten generovaný v rámci výrobních závodů, logistických parků a dalších průmyslových oblastí.
    Důvodem k mému názoru je skutečnost, že jen 25 klientů, s nimiž jsem v loňském roce pracoval, generovalo v ČR přes 600.000 tun komunálního odpadu.

    V rámci své práce jsem zjistil, že se tento „průmyslový odpad“ totiž zapomíná dopočítávat do celkových čísel a tak i přesto že právě průmysl, je největším znečišťovatelem a tvůrcem odpadu, se zdá že se situace lepší. Je to však naopak.

  2. Vážený pane, myslím si, že ignorance většiny veřejnosti ve věci evropské integrace je zločin; dělám tedy léta evropskou integraci ve vztahu k ekonomice, financím a dopravě. Vždy ale zveřejňují fakta a jen tam, kde mám odborné znalosti, se pouštím zpravidla do krátkých glos. (Zatím děláme vše v nesouladu s EU. Kde je Masaryk se svým: Kdyby mně bylo 35 let, udělal bych seč mé síly, abych podpořil myšlenku Spojených států evropských). A to ještě nebyl globalizace! Zkuste tedy napsat na adresu, která byla u sdělení zveřejněna, svůj názor a pošlete ho na Eurostat, pokud je to jeho informace. Pokud to je Eurostat, tak na Eurostat, pokud to není z Eurostatu, na adresu mluvčího, která je uváděna na konci každé zprávy z Bruselu. Mimochodem v textu je někde asi zmínka, že je odhad jen z vykázaných údajů jednotlivých států; buď to podle Vás doplní, nebo napíšou, že nemají jiné podklady. Já Vám jinak nemohu pomoci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno