[quote]Kolín od poloviny září spustí v centru města nový systém parkování, který umožní placení bezkontaktní kartou nebo chytrým mobilním telefonem. Zároveň zůstanou zachovány dosavadní parkovací automaty na mince. Chytrý systém parkování chce vedení města nejdříve vyzkoušet na Karlově náměstí a do budoucna ho případně rozšíří na další místa. Novinářům to včera řekl místostarosta Michael Kašpar.[/quote]

Poskytovatelem systému je soukromá společnost, která ho městu nabídla zdarma jako pilotní projekt. Provozovatelem a tím, kdo bude mít příjmy z parkovného, bude podle Kašpara dál město. Za půl roku chce radnice novinku vyhodnotit, a pokud se osvědčí, bude jednat s firmou o odkoupení systému. Do budoucna by mohl být podle Kašpara nový systém zaveden i na novém autobusovém nádraží a na dalších místech.

Drtivá většina parkovacích míst na Karlově náměstí je už osazena čipy, které budou posílat na portál poskytovatele informaci, zda je místo obsazené, či volné. Strážníci budou placení parkovného kontrolovat pomocí tabletů.

„Když vám bude docházet čas na parkování, telefon vás na to upozorní a vy si můžete na dálku třeba z restaurace parkování prodloužit,“ uvedl Kašpar.

Lidé budou moci aktuální údaje o místech k parkování sledovat na webu, zároveň budou na počet míst upozorňovat informační cedule na příjezdových cestách. Vedení města si od toho slibuje, že se omezí průjezd aut přes náměstí.

Chytrý systém parkování chce zavést například i Benešov. Také tam by parkovací místa měla mít automatický systém kontroly, který by řidičům při příjezdu ukazoval, kolik míst je ještě volných.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno