Zdroj: pixabay.com

[quote]Po čtyřech letech trvající konstrukci se konečně největší světové letadlo poprvé podívalo za vrata svého obřího hangáru. Letoun Stratolaunch, který se může pochlubit větším rozpětím křídel, než má třeba takové fotbalové hřiště, je ve všech směrech unikátním kouskem. Stroj je záměrně navržen tak, aby byl schopný naložit rakety a bezpečně je dostat do stratosféry, odkud pak budou již samotné pokračovat ve své cestě do vesmíru.[/quote]

Obří letadlo s dvojitým trupem, které váží 226 tun, by mělo vydržet zatížení až bezmála 250 tun. Letoun je poháněn šesti proudovými motory z Boeingu 747. Stroj byl postaven uprostřed Mohavské pouště, a to v na zakázku postaveném hangáru o neuvěřitelné rozloze 9.593 m².

Z něj se pak dostalo letadlo na svém 28 kolovém výsuvném podvozku vůbec poprvé. Spatřilo tak světlo světa, na kterém ho již netrpělivě vyhlížela veřejnost. Tým se nyní připravuje na testování paliva, kontrolu běhu motorů a v neposlední řadě i na první plánovaný let, který by se měl uskutečnit v roce 2019.

Projekt Stratolaunch Systems byl spuštěn před sedmi lety, a to spoluzakladatelem společnosti Microsoft, Paulem G. Allenem. Jeho společnost je jednou z několika těch, které usilují o sestrojení letadla primárně sloužícího jako mobilní letecká rampa pro start raket nebo pilotovaných modulů na oběžnou dráhu.

Na začátku letošního roku společnost Virgin Galactic odstartovala svůj vlastní projekt zaměřující se na dosažení podobného cíle. Její plán je použít Boeing 747-400 pro přepravu raket až do výšky 10 670 m a následně je pak vypustit do kosmu.

Zdroj: newatlas.com