[quote]Evropská komise aktualizovala seznam EU, seznam leteckých společností, které nesplňují mezinárodní bezpečnostní standardy, a proto podléhají zákazu provozování nebo omezení provozu v rámci Evropské unie. Seznam k letecké bezpečnosti EU se snaží zajistit co nejvyšší úroveň letecké bezpečnosti pro evropské občany, což je nejvyšší prioritou strategie letectví přijaté v prosinci 2015. Seznam pro leteckou bezpečnost EU je jedním z hlavních nástrojů Unie ke splnění tohoto cíle.[/quote]

Seznam nejenže přispívá k udržení vysoké úrovně bezpečnosti v EU, ale také pomáhá těmto zemím ke zlepšení jejich úrovně bezpečnosti pro ně, až budou nakonec ze seznamu vyřazeny. Kromě toho seznam pro leteckou bezpečnost se stal hlavním preventivním nástrojem, protože motivuje země s bezpečnostními problémy působit na ně nezbytným zákazem uvedeným v seznamu pro leteckou bezpečnost.

Po aktualizaci je zakázáno celkem 216 leteckých společností ve vzdušném prostoru EU:

  • 214 leteckých společností certifikovaných v 19 státech [1], vzhledem k nedostatku bezpečnostního dohledu ze strany leteckých úřadů z těchto států.
  • Dva zákazy jednotlivých leteckých společnosti, které vycházejí z bezpečnostních důvodů: Iraqi Airways (Irák) a Blue Wing Airlines (Surinam).

Dalších šest leteckých společnosti podléháí provozním omezením a může létat jen do EU s konkrétními typy letadel: Afrijet a Nouvelle Air Affaires SN2AG (Gabon), Air Koryo (Korejská lidově demokratická republika), Air Service Comores (Komory), Irán Air (Irán) a TAAG Angola Airlines (Angola).

Informace o souvislostech

Dnešní aktualizace seznamu pro leteckou bezpečnost je založena na jednomyslném stanovisku bezpečnostních expertů z členských států, kteří se sešli ve dnech 31. května až 2. června v rámci výboru EU pro leteckou bezpečnost (ASC). Tomuto výboru předsedá Evropská komise s podporou Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Hodnotí se z hlediska mezinárodních bezpečnostních norem, zejména pak norem vyhlášených Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Jako součást strategie letectví předložené v prosinci 2015 Komise oznámila svůj záměr zhodnotit nařízení (ES) č 2111/2005, které stanoví seznam pro leteckou bezpečnost. Toto hodnocení posoudí nejefektivnější způsobů, jak dále zlepšit ochranu cestujících před nebezpečnými leteckými dopravci.

Jedním takovým způsobem je spolupracovat s leteckými úřady po celém světě s cílem zvýšit globální bezpečnostní normy. S podporou Evropské komise je tedy EASA je tedy pověřena realizací projektů technické spolupráce s partnerskými zeměmi a regiony. Jedním z příkladů je projekt SIASA (Podpora zlepšení bezpečnosti leteckého provozu v subsaharské Africe). Prostřednictvím tohoto projektu EASA pracuje s africkými subsaharskými zeměmi a regionálními organizacemi s cílem zvýšit společné bezpečnostní standardy, zlepšit bezpečnostní dohled a posílit odborné znalosti.

[1] Afghánistán, Angola (s výjimkou jedné letecké společnosti, která poskytuje služby za určitých omezení a podmínek), Benin, Konžská republika, Demokratická republika Kongo, Džibutsko, Rovníková Guinea, Eritrea, Gabon (s výjimkou 2 leteckých společností, které působí v rámci omezení a podmínek), Indonésie (s výjimkou 7 leteckými společnostmi), Kazachstán (s výjimkou Air Astana), Kyrgyzská republika, Libérie, Libye, Mosambik, Nepálu, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Sierra Leone a Súdán.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno