Komise dne 10.7. formálně vyzvala členy šesti různých funkčních bloků vzdušného prostoru, Bulharsko, Českou republiku, Chorvatsko, Irsko, Itálii, Kypr, Litvu, Maďarsko, Maltu, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království a Španělsko zlepšit jejich funkční bloky.
Společné vzdušné prostory je nutné vytvářet podle tras letového provozu, nikoliv státních hranic. Funkční bloky jsou zásadní pro vytvoření efektivnějšího, méně nákladného evropského leteckého systému, který bude méně zatěžovat životní prostředí.
Podle nařízení (ES) č. 550/2004 měly všechny členské státy EU své funkční bloky vzdušného prostoru realizovat do 4. prosince 2012. Blok mezi Itálií, Řeckem, Kyprem a Maltou (BLUEMED FAB) se stále formálně zřizuje; státní dohody o zřízení bloku mezi Rakouskem, Českou republikou, Slovenskem, Slovinskem, Maďarskem a Chorvatskem (FABCE), mezi Bulharskem a Rumunskem (DANUBE FAB), mezi Litvou a Polskem (BALTIC FAB), mezi Španělskem a Portugalskem (SOUTHWEST FAB) a mezi Spojeným královstvím a Irskem (UK/IRELAND FAB) již vstoupily v platnost.
Skutečný pokrok v oblasti reorganizace vzdušného prostoru a účinnosti letových navigačních služeb v rámci těchto funkčních bloků je ale pomalý. Vede k častějším zpožděním, vyšší spotřebě paliva a tedy i emisí, větším poplatkům účtovaným leteckým společnostem. Komise žádá, aby členské státy aktivně usilovaly o optimalizaci funkčních bloků vzdušného prostoru a letových navigačních služeb.
Malý pokrok v oblasti funkčních bloků představuje překážku pro realizaci společného evropského nebe. Vede k neefektivnosti celkového uspořádání evropského letového provozu v rozsahu cca 30 až 40 % celkových nákladů a poplatků souvisejících s letovým provozem v Evropě. Ročně jde o ztrátu cca pěti miliard eur ročně. A oslabuje to plánované zvyšování bezpečnosti v rámci jednotného evropského nebe.
Podle předpisů o jednotném evropském nebi by vnitrostátní organizace řízení letového provozu měly spolupracovat v rámci devíti regionálních tzv. funkčních bloků vzdušného prostoru FAB) s cílem dosáhnout větší efektivnosti, snížení nákladů a omezení emisí. K zvýšení výkonnosti nejsou společné bloky strukturovány podle státních hranic, ale na základě dopravních toků, což vede k vyšší výkonnosti.
Systém funkčních bloků je základním prvkem pro vytvoření jednotného vzdušného prostoru, který sníží roztříštěnost řízení letového provozu způsobenou existencí státních hranic.
Poté, co Komise v dubnu zaslala výzvu pro funkční blok vzdušného prostoru Střední Evropa (FABEC), nyní adresuje výzvy funkčním blokům BLUEMED, DANUBE a FABCE.
Po vydání výzvy mají členské státy dva měsíce na to, aby se vyjádřily a zaslaly své připomínky. Na jejich základě Evropská komise může, nebo nemusí vydat odůvodněné stanovisko v souladu s článkem 258 Smlouvy o fungování Evropské unie.
Zdroj:Doc. Ing. Antonín Peltram CSc.