Zdroj: Archiv

[quote]Firma DSA, která nyní provozuje čtyři stanoviště letecké záchranné služby, se odvolá proti výsledkům tendru na nové provozovatele. Informoval o tom místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček. Dnešní půlnocí končí termín, do kterého mohou účastníci výběrového řízení odvolání podat.[/quote]

Podle doporučení výběrové komise by firma DSA měla mít na starosti jen dvě stanoviště, doplnit by ji měly slovenská Air Transport Europe (ATE) a rakouská Helikopter Air Transport. Poprvé by tak tuto službu zajišťovaly v Česku i firmy ze zahraničí.

„Jak jsme avizovali, odvoláme se, ale víc se k tomu nebudeme vyjadřovat, abychom neovlivňovali rozhodnutí komise,“ uvedl Tuček.

Výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH by mělo zajistit provozovatele šesti základen letecké záchranné služby v letech 2017 až 2020. Zbylé čtyři bude od příštího roku provozovat stát. Jediným kritériem výběru byla cena.

Nyní provozují osm z deseti základen letecké záchranné služby v Česku (Ostrava, Olomouc, Brno, Jihlava, Liberec, České Budějovice, Hradec Králové a Ústí nad Labem) firmy Alfa-Helicopter a DSA, kterým koncem roku vyprší smlouva. Základny v Praze a Plzni má policie a armáda, nově by měly převzít i základny v Českých Budějovicích a Brně. Alfa-Helicopter už dříve oznámila, že ukončí činnost.

Zatímco dosud létala společnost DSA ze čtyř stanovišť, podle doporučení komise by měla nově obhospodařovat dvě, v Hradci Králové a základnu v Liberci.

Slovenská Air Transport Europe, která provozuje leteckou záchrannou službu na celém Slovensku, zřejmě bude v Česku létat ze stanic v Olomouci a Ústí nad Labem. Záchranářské vrtulníky rakouské firmy Helikopter Air Transport by měly startovat z Jihlavy a Ostravy.

O odložení konečného rozhodnutí o provozovatelích letecké záchranné služby žádala ministerstvo zdravotnictví v minulých týdnech Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR a Společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof. Podle nich by měly být nejprve prošetřeny okolnosti poslední nehody záchranářského vrtulníku slovenské firmy ATE, při které nepřežil nikdo ze čtyř lidí na palubě včetně přepravovaného pacienta.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno