[quote]Americký Kongres dnes začal projednávat zákon o zvýšení bezpečnosti civilního letectví, který reaguje na nedávné teroristické útoky v Bruselu. Poslanci Senátu schválili návrh, který mimo jiné zvyšuje počty bezpečnostního personálu na letištích.[/quote]

Zákon rozšiřuje povinnosti Federálního úřadu pro letectví (FAA), který v USA odpovídá za bezpečnost letecké dopravy. Zavádí dvojnásobné zvýšení počtu pracovníků uniformované stráže, která má na letištích odrazovat potenciální útočníky.

Důkladnější mají být bezpečnostní prověrky letištních zaměstnanců, zvýšit se má bezpečnost v prostorách pro odbavení cestujících. Podle agentury Reuters se počítá i s tím, že americké úřady budou zdarma poskytovat bezpečnostní zařízení zahraničním letištím, která mají přímá spojení s USA.

Zákon ještě podléhá schválení ve Sněmovně reprezentantů, která v něm může provést změny. Poslanci sněmovny budou podle Reuters například navrhovat privatizaci systému řízení letového provozu, s níž senátní verze zákona nepočítá.

Zdroj: ČTK