[quote]Olomoucký kraj podporuje zákaz vjezdu kamionů nad 12 tun na kritickém zhruba desetikilometrovém úseku z Podhůry na Želatovice u Přerova. Pomoci tím chce obcím, přes které projíždějí po silnici třetí třídy nákladní auta především z kamenolomu. Podle starostů hustá kamionová doprava ohrožuje bezpečnost lidí a ničí komunikace.[/quote]

Vedení kraje doufá, že se situaci podaří vyřešit do června a nákladní doprava se přesune na silnice první třídy. Kraj bude zároveň tlačit na dokončení komplexu dopravních staveb v Přerově. Vyplynulo to z dnešního jednání olomouckého hejtmana se starosty Přerovska.

Kritický úsek se týká obyvatel Hlinska, Pavlovic, Tučína a Želatovic. „Přerov a přilehlé komunikace vnímáme jako velký problém. Shodli jsme se na tom, že průjezd kamionů zejména z Podhůry trojkovou komunikací na Přerov je dlouhodobě neudržitelná. Tyto silnice nejsou stavěny na zátěž vozidel, ale jde i o bezpečnostní hledisko, kdy lidé chodí podél této komunikace a necítí se bezpečně,“ řekl hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Vedení kraje poukázalo i na to, že komunikace byla před dvěma lety opravena a je již v takovém stavu, že by kraj do ní musel v nejbližší době znovu investovat. Podle Rozbořila by mohla být komunikace osázena zákazovými značkami po správních řízeních do konce června. „Náš názor je, že by státní správa měla rozhodnout tak, aby tato komunikace byla uzavřena pro auta nad 12 tun,“ doplnil Rozbořil.

Podle starosty Tučína Jiřího Řezníčka by to obci ulevilo. „Komunikace jsou úzké, kamiony najíždějí při míjení s auty na chodníky. Je to především i otázka bezpečnosti. V obcích je také zvýšený hluk, trpí kanálové výpustě, praskají domy. Komunikace jako taková se stala nebezpečnou i pro osobní auta, které kamiony míjejí. Nezbavíme se kamionů úplně , ale bude to omezenější. Budeme rádi, když se to podaří,“ řekl.

Podobným způsobem se podařilo před dvěma lety docílit zákazu vjezdu kamionů nad 12 tun přerovskou místní částí Kozlovice. Těžká doprava se ale přesunula do jiných obcí. Kraj si je toho vědom, podle něj je nutné řešit dopravní situaci v oblasti komplexně. Tlačit chce proto na ministerstvo dopravy, aby dokončilo dopravní stavby v Přerově, jako je dokončení úseku stavby D1 či průtah městem. „Bez toho, aniž by se vyřešila tato otázka, jsou tato řešení dočasná,“ řekl hejtman.

„Přerov je černý dopravní uzel kraje a této republiky. Preferuji maximální nutnost vytlačit těžkou kamionovou dopravu na silnice první třídy, které jsou k tomu uzpůsobeny,“ řekl primátor Přerova Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).

Zdroj: ČTK