[quote]Středočeský kraj, ministerstvo dopravy a dotčené obce společně usilují o co nejrychlejší investice do železniční infrastruktury a zvýšení kapacity příměstských vlaků na trase Praha-Beroun. Vyplývá to z memoranda kraje, ministerstva a obcí, které už projednala krajská rada. Zastupitelé o něm budou rozhodovat v září. Podle společného prohlášení je také nutné snížit hluk z nákladní železniční dopravy a dostat dálkovou železniční dopravu mimo údolí řeky Berounky. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala Helena Frintová z krajského úřadu.[/quote]

,,Je zapotřebí urychleně investovat do železniční infrastruktury tak, aby mohla být co nejlépe využívána plnohodnotně pro městskou a příměstskou železnici,“ řekl radní pro oblast dopravy František Petrtýl.

Železnice podle hejtmanství tvoří páteř veřejné dopravy ve Středočeském kraji. Rozvoj železnice je rovněž nutný s ohledem na neustále se zhoršující situaci na příjezdových komunikacích do Prahy.

,,Bez rekonstrukcí tratí nelze navýšit počet vlaků na potřebnou úroveň, a tím zvýšit atraktivitu železnice tak, aby mohla převzít větší část přepravní zátěže,“ dodal Petrtýl.

Memorandum chce podpořit i maximální využití dotací z evropských či národních fondů na modernizaci brzdných systémů nákladních železničních vozů. Umožnilo by to postupné vyřazení vozů s litinovými špalíky, což by pomohlo snížit hluk způsobený nákladními vlaky. Další cestou, jak snížit hluk, je podle kraje zavedení motivačního systému plateb za využití „tichých“ nákladních vozů. Podle memoranda by se měly problémy s hlučností nákladní vlakové dopravy vyřešit do roku 2025.

V budoucnu by pak kraj chtěl využívat trat Praha Smíchov – Beroun přednostně pro příměstskou dopravu. S ohledem na význam trati lzen podle kraje očekávat, že vysoká poptávka si bude čím dále více žádat rozšíření špičkového intervalu 10 minut v úseku z Prahy-Radotína do Dobřichovic, případně Řevnic.

I proto chce kraj dostat dálkovou železniční dopravu mimo údolí Berounky. Přímé železniční propojení Prahy a Berouna nebo Hořovic, vedené mimo údolí Berounky, bude v budoucnu využito pro dálkovou nákladní i osobní dopravu a stane se součástí celoevropské páteřní železniční sítě.

Zdroj: ČTK