[quote]Středočeský kraj plánuje na příští rok sedm dopravních staveb, které hodlá spolufinancovat z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Jde o rekonstrukci čtyř mostů a dvou silnic druhé třídy a jednu novostavbu silnice. Náklady přesáhnou 200 milionů korun. Uvedla to Helena Frintová z tiskového oddělení Středočeského kraje v tiskové zprávě.[/quote]

Nejdražším projektem má být rekonstrukce silnice II/332 mezi Kolínem a Týncem nad Labem v celkové délce 4,2 kilometru. Předpokládané náklady se pohybují kolem 80 milionů korun. Rekonstrukce se dočká také silnice II/118 u Malých Kyšic na Kladensku, kde bude sanován nestabilní svah a zrekonstruováno odvodnění komunikace. Oprava téměř půlkilometrového úseku bude stát 10,6 milionu korun.

Výstavbu nové silnice kraj plánuje u Králova Dvora na Berounsku. Nová silnice se stane součástí obchvatu Králova Dvora. Nová komunikace by měla odvést tranzitní dopravu mimo zastavěné území města. Předpokládané náklady na stavbu činí 49,5 milionu korun, stavba by měla být realizována v letech 2018 až 2019.

Kraj chystá také opravy čtyř mostů. Za 10,4 milionu korun dá zrekonstruovat most na silnici II/229 u Všesulova na Rakovnicku, který je v havarijním stavu.

,,Obdobně je v havarijním stavu i most na silnici II/237 přes Zlonický potok u obce Hořešovice v okrese Kladno. I tato stavba je již projektově připravena a čeká na schválení dotace z Integrovaného regionálního operačního programu,“ řekl radní pro dopravu František Petrtýl.

Oprava si vyžádá zhruba 10,1 milionu korun.

Rozšířen bude most na silnici II/105 u obce Počepice na Příbramsku. Jeho průjezdný profil je nyní zúžen betonovými svodidly, vozovka bude na mostě rozšířena na 7,5 metru. Tato stavba by měla stát asi 35,9 milionu korun.

Kraj také počítá s demolicí starého mostu přes potok v obci Černý Vůl u Prahy.

,,Stav tohoto mostu je naprosto nevyhovující, a proto projekt předpokládá vybudování zcela nového mostu s nosnou konstrukcí tvořenou železobetonovým rámem za zhruba sedm milionů korun,“ dodal Petrtýl.

IROP má nyní ve výzvě na rekonstrukci silnic zaregistrováno devět projektů a do konce roku by jich mělo být zaregistrováno dalších pět. V příštím roce by pak mělo být v IROP registrováno 20 krajských dopravních staveb.

Zdroj: ČTK