[quote]Královéhradecký kraj se bude finančně podílet na nákladné přestavbě křižovatky Mileta na městském silničním okruhu v Hradci Králové. Na stavbu odhadem za 225 milionů korun by kraj měl přispět 17 miliony korun. Rozhodli o tom v pondělí krajští zastupitelé. Hlavní tíhu financování ponese Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), město Hradec Králové by mělo na stavbu dát 78 milionů korun. Stavba by mohla začít v roce 2018 či 2019. Dohoda města, kraje a ŘSD na financování stavby je důležitá pro pro získání územního rozhodnutí stavby.[/quote]

Křižovatka Mileta je na jednom z nejfrekventovanějších silničních uzlů krajského města a o její přestavbě se hovoří téměř 15 let. Na stávající křižovatce se často tvoří dlouhé kolony aut. Kříží se na ní hlavní silniční okruh se silnicí, po které míří do města lidé z největšího hradeckého sídliště Moravské Předměstí.

Královéhradecký kraj se bude podílet například na úpravách přilehlých komunikací. „Pro nás je zásadní, aby se podařilo provázat centrální křižovatku s okolím stavby,“ uvedl krajský radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD). Především půjde o napojení Zborovské ulice, která vede od fakultní nemocnice a od stanice záchranné služby.

Křižovatka je navržena jako klasická průsečná, přičemž chodci a cyklisté budou komunikaci přecházet pod povrchem nových silnic. V minulosti se počítalo, že by křižovatka mohla mít tři patra nebo se měla skládat ze dvou kruhových objezdů s podjezdem.

Zdroj: ČTK