Zdroj: Pixabay.com

[quote]Plzeňský kraj vyjednává s ministerstvem dopravy o rozšíření silnice první třídy I/26 z Plzně přes Domažlice do Německa na víceproudou komunikaci. Chce prosadit, aby mezi prioritními státními stavbami bylo rychlé automobilové i železniční spojení z Plzně přes Domažlice na Mnichov. ČTK to řekl hejtman Josef Bernard.[/quote]

Z České republiky míří podle něj 85 procent exportu do zemí EU, z nichž je zcela dominantní Německo. Největší přeshraniční výměna zboží je mezi Plzeňským krajem a Bavorskem, uvedl.

„Zprůchodnění tras tímto směrem může celý kraj povýšit na úplně jinou úroveň,“ míní Bernard.

Německá vláda už má podle Bernarda silniční i železniční spojení Mnichov – Domažlice – Plzeň jako nejvyšší prioritu, a to i na základě jednání s Plzeňským krajem. Na celé německé části budou čtyři pruhy až k hranici.

„Očekávají adekvátní odezvu od nás. Budu hodně bojovat za to, aby čtyři německé proudy nekončily ve dvou českých,“ uvedl Bernard.

Bernard požádal dopisem ministra dopravy, aby se hned po volbách řešením tohoto problému zabýval. Ministerstvo má předběžnou studii a výpočty rozšíření silnice z Plzně na hranice.

„Potřebujeme teď pouze příslib, že si stanoví mezi prioritami směr na Domažlice a Mnichov,“ řekl hejtman Bernard.

U železniční trati je situace ještě horší, nyní je tam jednokolejná trať bez trakce.

„Cílem je elektrifikovat a udělat ji dvojkolejnou,“ řekl Bernard.

Němci už tento koncept schválili. Budou ale velmi pečlivě sledovat, jak pokračuje jednání u nás, uvedl hejtman.

„Pane hejtmane, udělejte něco s kamiony. Na cestě do Plzně jich spočítám 120 a stejně na Klatovy. Je to šílené,“ řekla při čtvrteční návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Horšovském Týně, městě na trase silnice I/26, místní obyvatelka. Podle hejtmana byla ještě před sedmi lety na Domažlicku nezaměstnanost přes deset procent.

„Podpořili jsme průmyslové zóny, a to samozřejmě přináší i negativní jevy (zvýšená dopravní zátěž) s tím spojené,“ uvedl Bernard.

Dobrou zprávou je podle Bernarda to, že po intenzivním jednání kraje s bavorskou vládou a Horním Falckem zařadila před dvěma měsíci spolková vláda mezi prioritní stavby země silniční a vlakové spojení Mnichov – Domažlice – Plzeň.

Podle starosty Horšovského Týna Václava Mothejzíka je to krásné řešení, ale jeho uskutečnění potrvá. Uvítal by zpoplatnění silnic I. i II. třídy, o němž se roky diskutuje.

„Přes naše město vede i frekventovaná silnice II. třídy od Mariánských Lázní, kam z Boru najíždí kamiony, které jedou do fabriky BMW v Německu. Za dálnici by musely platit a po po té dvojce jedou zadarmo,“ uvedl Mothejzík.

Podle hejtmana je řešení právě ve víceproudých silnicích a moderní železniční trati.

Zdroj: ČTK