Zdroj: Freeimages.com

[quote]Zvýšit bezpečnost provozu by měla nová kruhová křižovatka v Českém Krumlově pod nemocnicí a autobusovým nádražím, kterou postaví Jihočeský kraj. Stavba za 37 milionů Kč včetně DPH začne v polovině roku 2019. ČTK to řekla Hana Brožková z kanceláře hejtmanky.[/quote]

Bude to další změna v dopravě po městě. Radnice nedávno schválila akční plán, jehož součástí jsou návrhy, aby se ze dvou kruhových objezdů na silnici I/39 staly světelné křižovatky. Zvýšila by se tak prostupnost aut těmito dvěma křižovatkami o 30 procent. Silnice I/39 je hlavní tah spojující České Budějovice s Krumlovem, vede dál na Šumavu.

Pod nemocnicí v Českém Krumlově je nyní styková křižovatka silnic II/157 a II/160. Místo ní vznikne kruhová s průměrem 37 metrů, se třemi rameny včetně dvou bypassů. Součástí bude nové veřejné osvětlení.

Podle Brožkové je cílem zvýšit bezpečnost pro pěší tím, že auta zde pojedou pomaleji.

,,Tím se sníží i nehodovost. Úprava počítá i s napojením budoucí plánované tunelové trasy nového komunikačního propojení k mostu U Trojice budovaného jako přeložka silnice II/160,“ uvedla Brožková.

Náklady činí 37 milionů Kč, až 90 procent by mohlo být z EU. Kraj zpracovává dokumentaci pro územní rozhodnutí a jedná s vlastníky pozemků. Práce by měly začít v polovině roku 2019, potrvají pět měsíců.

Podobnou přestavbu chystá kraj ve Vimperku na Prachaticku. V roce 2019 by se z křižovatky Fišerka měla stát kruhová. Starosta Vimperku Pavel Dvořák ČTK řekl, že tato křižovatka se plánuje deset let. Především by se zlepšil průjezd, teď jsou zde různé přednosti v jízdě.

,,Zadruhé by nám to pomohlo k tomu, že kruhová křižovatka by znamenala výjezd ke čtyřem směrům: současný stav je, že příjezd je ze čtyř směrů, ale výjezd pouze do tří. Přibyl by směr na Prahu,“ řekl Dvořák.

Očekává i zklidnění v dopravních špičkách.

Zdroj: ČTK