[quote]Jihomoravský kraj s Brnem chystají výstavbu obchvatu městské části Brno-Tuřany v letech 2020 až 2023. Stavba má vyřešit velké dopravní zatížení oblasti. Předpokládané náklady jsou 129 milionů korun, sdělil hejtmanův náměstek zodpovědný za dopravu Roman Hanák (ČSSD). Většinu nákladů mají pokrýt dotace z Evropské unie, další peníze dá kraj a město, které připravují dohodu o spolupráci na stavbě.[/quote]

Obchvat Tuřan je dlouhodobý záměr kraje a města. Komunikace má být dvoupruhová a obousměrná o celkové dálce 2,6 kilometrů. Navazovat má na silnici z Brna do obce Sokolnice a na Hanáckou ulici.

„Má odvést dopravu ze zatíženého průtahu Tuřan a čtvrti Brněnské Ivanovice. Jde o přeložku krajské silnice a několika navazujících objektů města. Je to tedy společná investice, k níž se připravuje rámcová dohoda,“ uvedl Hanák.

Přibližně tři čtvrtiny stavebních nákladů mají pokrýt finance z EU a státního rozpočtu. „Zbývající částku uhradí kraj a město,“ doplnil náměstek. Kromě zmíněných nákladů ve výši 129 milionů budou podle něj ale potřeba další peníze na výkup pozemků. „Dnes tuto částku nelze vyčíslit,“ řekl.

Pokud se podaří získat potřebné pozemky, práce by mohly začít v roce 2020. Stavba obchvatu má od roku 2008 pravomocné územní rozhodnutí, jehož platnost je nyní do roku 2019. Podle města je od roku 2012 připravená také dokumentace pro stavební povolení a projektová dokumentace pro provedení stavby, přičemž oba dokumenty zpracovaly Brněnské komunikace.

„Město Brno by podle navrhované dohody o spolupráci mělo zajistit především aktualizaci a prodloužení platnosti těchto dokumentů, dokumentaci potřebnou pro zdávací řízení včetně jejího financování, výkup pozemků a pravomocná rozhodnutí potřebná pro povolení realizace celé stavby,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Dokumenty pak kraj využije při přípravě zadávacího řízení na dodavatele stavby.

Zdroj: ČTK