[quote]Kraj Vysočina připravuje v Jihlavě stavbu jihovýchodního silničního obchvatu města. Chystá se vybrat firmu, která pro tuto stavbu za stovky milionů korun vypracuje projektovou dokumentaci potřebnou pro územní rozhodnutí. Náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl (ČSSD) řekl, že obchvat Jihlavy považuje za jednu ze tří nejdůležitějších silničních staveb, na které by měl kraj kvůli jejich dopravnímu významu do tří let požádat o evropskou dotaci.[/quote]

Vedle nové části silnice druhé třídy v krajské Jihlavě plánuje kraj s podporou Evropské unie postavit také obchvaty Velkého Beranova na Jihlavsku a Okříšek na Třebíčsku.

„Tyto tři stavby, bez udání pořadí, beru, že to jsou prioritní stavby, které by se měly zrealizovat,“ řekl Joukl.

Náklady na tři zmíněné projekty podle Joukla v součtu zřejmě převýší miliardu korun, což je skoro polovina celkové částky, kterou by chtěl kraj získat na přestavby svých silnic v novém Integrovaném regionálním operačním programu (IROP). Pokud se u těchto velkých projektů včas podaří dokončit přípravu a bude na ně přiznána dotace, mohlo by se s jejich stavbou začít v roce 2018, uvedl náměstek.

Z evropského programu IROP by chtěl kraj na své silnice celkem zhruba 2,6 miliardy Kč.

„Máme několik desítek staveb, u kterých probíhá projektová příprava a majetkoprávní vypořádání a které bychom chtěli realizovat,“ řekl Joukl.

S přiznáním prvních peněz z tohoto programu počítá kraj už v tomto roce, kdy by chtěl s podporou evropských fondů zahájit na svých silnicích rekonstrukce zhruba za 600 milionů korun. Mezi těmito akcemi by měla být kupříkladu část silnice mezi Světlou nad Sázavou a Humpolcem, průtah Olešné na Pelhřimovsku a část silnice z Bobrové do Zvole na Žďársku. Velká Bíteš by se měla dočkat okružní křižovatky u náměstí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno