[quote]Kraj Vysočina zastavil přípravy na stavbu obchvatu vsi Sedliště ležící na silničním tahu číslo 602 spojujícím krajskou Jihlavu a Pelhřimov. Místní lidé prosazovali vedení obchvatu dál od vsi, kvůli čemuž by se stavba prodražila zhruba o 100 milionů korun. Radní kraje rozhodli ukončit přípravu tohoto záměru. Průtah Sedlištěm bude pouze opraven, práce by mohly začít na podzim.[/quote]

,,Upozorňovali jsme na to, jednali jsme tam opakovaně,“ řekl hejtman Jiří Běhounek.

Přeložka dopravně zatížené silnice měla měřit necelé dva kilometry. Hejtman uvedl, že pokud by obchvat vedl blíž u vsi, stál by 60 milionů, trasa by pak byla vzdálená od nejbližších obytných domů asi 140 metrů. Náklady na stavbu silnice dál od zástavby by převýšily 160 milionů.

,,To jsou peníze, které na ten obchvat prostě nejsme schopni dát,“ dodal Běhounek.

Sedliště se 70 obyvateli je částí obce Vyskytná. Starostu Tomáše Kocha rozhodnutí radních nepřekvapilo, protože kraj obec na takovou možnost upozornil. Záležitost se podle Kocha řešila od roku 2007, obec prosazovala trasu dál od Sedliště. Letos se kraj znovu zeptal, jestli na tom obec trvá. Někteří zastupitelé Vyskytné sice podle starosty měli za to, že by bylo lepší postavit alespoň něco, ale nakonec respektovali názor obyvatel Sedliště a trvali na vzdálenější variantě vedení obchvatu.

Hejtman podotkl, že pokud s přípravou stavby nesouhlasí obec nebo tam jsou jiné problémy, nemá smysl pokračovat. Uvedl, že kvůli odepsání připravované silniční stavby jinde v kraji, kde se pro ni nepodařilo vykoupit pozemky, tratil kraj 800.000 Kč.

Mezi silniční stavby, u nichž dnes krajská rada naopak rozhodla o zahájení projektování, patří obchvaty Moravských Budějovic na silnici II/152 a Nového Veselí na II/353. Obě stavby budou stát asi 370 milionů, kraj na ně chce čerpat evropské dotace. Stavba pěti kilometrů silnice u Nového Veselí by mohla začít do dvou let, na tříkilometrový obchvat východně od Moravských Budějovic by mohlo dojít nejdřív za tři roky.

Zdroj: ČTK