[quote]O plánované stávce řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám budou dnes jednat zástupci krajů a Svazu průmyslu a dopravy. Společné jednání má být posledním pokusem přimět dopravní odbory, aby od stávky upustily. Se stávkou, která se má uskutečnit ve čtvrtek 6. dubna, nesouhlasí dopravní firmy i kraje jako objednatelé dopravy a takový vzkaz dnes chtějí odborům předat. Novinářům to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.[/quote]

„Spolu s Asociací krajů, s paní předsedkyní Janou Vildumetzovou, chceme dát jasné stanovisko krajů a firem. Kraje peníze (na zvýšení mezd šoférů) daly a firmy je vyplatily a my řekneme jasné stanovisko na stávku, „ uvedl Hanák.

Podle něj šance stávce zabránit stále existuje, pokud by se například ke krajům a dopravcům připojil premiér Bohuslav Sobotka, nebo případně vláda včetně ministerstva práce jako garant původní dohody o navyšování mezd.

Řidiči linkových autobusů proti nízkým mzdám protestují od října 2015. V současnosti kritizují přístup některých krajů k vládnímu nařízení o navýšení nejnižší mzdy pro šoféry autobusů.

Silnou podporu má stávka v Jihomoravském a Ústeckém kraji, o rozsahu i podobě stávky bude ale jasno až v úterý. Naopak řidiči hlavních dopravců v Pardubickém kraji, společnostech Arriva Východní Čechy a ČSAD Ústí nad Orlicí už dříve oznámili, že se stávky nezúčastní.

Zdroj: ČTK