[quote]Kraje jsou připraveny vyplatit dopravcům peníze na zvýšení mezd řidičů linkových autobusů, většina z nich ale žádá po státu kompenzace. Růst minimálních mezd řidičů totiž schválila vláda. Jakým způsobem se peníze budou vyplácet, by se mělo rozhodnout 20. února na společném jednání hejtmanů a ministrů. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka chce, aby vláda krajům přispěla, podle ministra financí Andreje Babiše by měly regiony najít peníze na zvýšení řidičských platů ve svých rozpočtech. Doporučil jim vyčerpat peníze z evropských dotací.[/quote]

Vláda loni rozhodla, že od letošního ledna stoupnou minimální mzdy řidičů autobusů zhruba o třetinu ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Zvyšují se i další příplatky. Kraje objednávají veřejnou dopravu a potřebné linky dotují. Asociace krajů ČR vyčíslila roční zvýšení nákladů pro kraje, související s růstem mezd, na 1,2 miliardy korun. Změna smluv je navíc i právním problémem.

V Ústeckém kraji drží kvůli platům odbory stávkovou pohotovost. Kraj peníze na zvýšení mezd řidičů nařízené vládou má. S dopravci chce podepsat dodatky k současným smlouvám.

„Vedeme stále jednání s jednotlivými dopravci a s vládou. Čekáme na podklady a materiály od dopravců k vypláceným mzdám řidičů, které jsou stěžejní pro další postup a podle kterých je možné přesně spočítat, kolik peněz na dodržení vládního usnesení je u jednotlivých dopravců potřeba,“ uvedla včera mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Také Moravskoslezský kraj zatím neposlal autobusovým dopravcům peníze na zvýšení mezd řidičů. Vyčkává, jak se kraje dohodnou s vládou. Moravskoslezský kraj je ale připraven poskytnout dopravcům zálohy, pokud je budou potřebovat. Informoval o tom náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka. Podle něj si kraje vyžádají jednotnou metodiku od ministra pro místní rozvoj a budou postupovat společně.

Zlínský kraj již uzavřel dodatky smlouvy s dopravci ohledně zvýšení mezd řidičů autobusů. Uvolnění 73,5 milionu korun pro tyto účely schválili zastupitelé loni v prosinci. Kraj bude peníze dopravním firmám posílat průběžně každý měsíc. Peníze na vyšší mzdy řidičů ale bude Zlínský kraj požadovat po státu.

Liberecký kraj už rozhodl, že ještě v lednu zvedne zálohy dopravcům, kteří regionální dopravu zajišťují, aby měli na zvýšení mezd prostředky. Kompenzace chce kraj upravit pomocí dodatků ke smlouvám, ty ale teprve řeší. Kompenzace podle odhadů přijdou letos kraj na 60 milionů korun.

Ve středních Čechách dostali řidiči přidáno už v lednové výplatě, která se jim bude vyplácet v únoru. Hejtmanství si na to v letošním rozpočtu vyčlenilo téměř 125 milionů korun. Růst platů byl podle krajského radního pro dopravu Františka Petrtýla od Nového roku zajištěn bez ohledu na to, zda kraje získají prostředky od vlády. Zvýšení platů vyjde kraj odhadem na 125 milionů Kč.

V Olomouckém kraji by žádné problémy se zvýšením mezd řidičů autobusů podle mluvčí hejtmanství Kamily Navrátilové neměly být.

„Dopravci hradíme prokazatelnou ztrátu zálohově a případný rozdíl dorovnáme,“ uvedla Navrátilová.

Kvůli zvýšení mezd řidičů autobusů bude muset kraj navíc dopravcům zaplatit 54 milionů korun.

„Zaplatíme je z přebytku hospodaření a po státu budeme požadovat účelovou dotaci,“ dodala.

Jihomoravský kraj zatím neví, zda pošle autobusovým dopravcům peníze na zvýšení platů řidičů autobusů již nyní, aby z nich bylo možné vyplatit lednovou mzdu. Kraj má v rozpočtu připravenou rezervu 150 milionů korun, ale čeká na metodiku, podle níž bude možné upravit smlouvy s dopravci tak, aby to nebylo v rozporu se zákonem.

Plzeňský kraj se zatím nedohodl s 15 smluvními autobusovými dopravci, kteří požadují až 39 milionů korun navíc na zvýšení mezd. Od minulého týdne kontroluje celkové náklady dopravců a oprávněnost nákladů na zvýšení mezd. Reálné výsledky bude mít v únoru. Poté kraj rozhodne, kolik zaplatí.

Královéhradecký kraj zatím nemá od všech autobusových firem podklady pro to, aby mohl s dopravci uzavřít dodatky ke smlouvám a poslat jim peníze na růst mezd řidičů. Kraj je však podle náměstka hejtmana pro dopravu Martina Červíčka připraven dopravcům poslat zálohové platby. O celkové výši plateb by mohlo být jasno na přelomu ledna a února, následně by mohly být dodatky uzavřeny. Kraj už od 1. ledna v rámci nových smluv a stanovené indexace objemu mezd zvýšil platby dopravcům asi o 7,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK