[quote]Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) dnes požádalo poslance a senátory za region, aby pomohli rychle schválit vládní návrh změny zákona o státním podniku. Novela by po 11 letech snažení umožnila krajům a obcím získat bezúplatně pozemky pod svými silnicemi, tedy pod místními komunikacemi a vozovkami II. a III. třídy.[/quote]

V Plzeňském kraji má na těchto plochách zatím právo hospodaření Státní statek Jeneč v likvidaci. Zákon je od loňského září ve Sněmovně, řekl místopředseda SMOPK a náměstek primátora Plzně Petr Náhlík. Navrhovaná novela má ale obecnější působnost, a města a obce v dalších krajích ji tedy budou moci využít i na pozemky jiných státních podniků.

Potěšitelné je, že ho (návrh novely zákona) v lednu a únoru podpořil hospodářský výbor. Trápí nás ale, že zmizel termín leden 2016 a objevila se tam účinnost až od 1. ledna 2017,“ uvedl Náhlík. Sdružení proto požádalo poslance a senátory, aby zákon nabyl účinnosti co nejdříve. Výhodou je podle Náhlíka fakt, že zpravodajem a ověřovatelem (sněmovního) výboru jsou poslanci za Plzeňský kraj Pavel Šrámek a Karel Šidlo.

Poslanci Václav Votava a Jan Volný v Plzni starostům slíbili, že se návrh bude projednávat hned na další schůzi Sněmovny. Podle nich by neměl být problém, aby začal platit už od července. „Návrh by měl projít v březnu druhým čtením a třetím v květnu,“ řekl Votava. Pomoc dnes slíbili také senátoři za Plzeňský kraj.

Pokud chce dnes kraj nebo obec žádat na opravy silnic o dotace Evropské unie nebo Státního fondu dopravní infrastruktury, musí pozemky pod komunikacemi vlastnit. „V Plzeňském kraji, zejména v příhraničí, fungovalo mnoho státních statků. Ale i v Plzni jsou státní pozemky ve správě Státního statku Jeneč,“ uvedl Náhlík. Pokud bude novela schválena, budou kraje nebo obce žádat o pozemky ministerstvo zemědělství. U pozemků, které nejsou pod silnicemi, musí dát souhlas vláda.

Na Státní statek Jeneč, který převzal zbytkový majetek po zrušení státních statků, bylo převedeno právo hospodaření k velkému množství státních pozemků na území řady obcí ČR.

SMOPK jednalo loni v květnu s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou a připravilo databázi pozemků ve správě statku Jeneč na území regionu. Problém se ale podle Náhlíka dotýká i dalších oblastí ČR, hlavně pohraničí, kde nebyla družstva. „Proto nám ministr vyšel vstříc. Zjistil, že to není problém několika obcí našeho kraje,“ řekl. Kraje nebo obce by musely žádat příslušné rezortní ministerstvo.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno