[quote]Radní Pardubického kraje pro dopravu Jaromír Dušek (SPO) požaduje zlevnění projektu na výstavbu nového letištního terminálu v Pardubicích, který by mohl stát až 300 milionů korun. S ohledem na špatné výsledky letiště za loňský rok jej považuje za ekonomicky riskantní, řekl.[/quote]

Letiště provozuje společnost East Bohemian Airport (EBA), v níž mají Pardubice dvoutřetinový a kraj třetinový podíl. Město dál trvá na tom, že rozvoj letišti zajistí jen odbavovací budova v navržené podobě. Kdyby nedošlo k dohodě, mohl by Pardubický kraj podle Duška v krajním případě i odejít ze společnosti EBA.

„Pak by zřejmě mohla být na stole otázka, zda má být Pardubický kraj přítěží v rozletu města Pardubic a mohlo by přijít řešení, že bychom poskytli městu svůj podíl, ať se pak rozhoduje bez jakýchkoliv omezení a ať tam klidně proinvestuje celé miliardy,“ řekl Dušek.

Ten si nedávno prohlédl například letiště v Popradu a je přesvědčen, že se plnohodnotné letiště dá postavit za významně méně peněz než současných 300 milionů korun. Nutnost výstavby nového terminálu přitom nezpochybňuje.

Pardubice trvají na výstavbě terminálu v navržené podobě. „Na postoji hlavního akcionáře se nemění vůbec nic, věříme projektu stavby, teď už je to jen o doladění detailů,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek (ANO). Stejně mluví předseda představenstva firmy EBA a zastupitel města Pavel Svoboda (ČSSD).

„Byl bych nerad, kdybychom hledali úsporu za každou cenu a neviděli, že v horizontu několika desítek let uděláme za několikamilionovou úsporu miliardové škody,“ řekl Svoboda. Poukazuje i na to, že přepracování stávajícího projektu by mohlo výstavbu až o několik let zdržet.

Pardubické letiště loni přepravilo jen 57.830 cestujících, meziroční pokles činil zhruba 63 procent. Místo očekávaného zisku téměř devíti milionů korun skončilo ve ztrátě více než 16 milionů korun. Příčinou byl zvláště úbytek ruské klientely, což se podle Duška v nejbližší době nezlepší.

Předloni mělo letiště stavět nový terminál, současný dokáže odbavit cestující jen z jednoho letadla, navíc nenabízí odpovídající služby. Při prvním tendru se ukázalo, že stavba by nestála 300 milionů korun, ale zhruba o 100 milionů korun víc, a stavební firmy nehodlaly slevit. Proto projekt nechalo letiště předělat, aby terminál vyšel na očekávaných 300 milionů korun. Podle Duška se však pouze vyškrtly některé části, které se stejně budou časem muset postavit, například parkoviště, restaurace nebo kanceláře. V prosinci přitom již byl vypsán tendr na stavební firmu.

Kvůli stavbě se EBA musí zadlužit a zastavit pozemky i budoucí terminál, město a kraj by za úvěr ručily. Dušek uvedl, že kvůli loňským špatným výsledkům se podmínky banky stávají pro kraj nepřijatelné a hejtmanství by raději financovalo svůj podíl z vlastních peněz.

Nad výstavbou terminálu se znovu sejdou rady měst a kraje. Dušek navrhuje současné výběrové řízení zastavit, projekt přepracovat a snížit horní hranici ceny.

Zdroj: ČTJ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno