[quote]Jihomoravský kraj nechal loni zlikvidovat u silnic prvních tříd v regionu 130 billboardů, z nichž většina byla u nich umístěna nelegálně. Odbor dopravy krajského úřadu k tomu dal pokyn na popud policie. Cílem bylo odstranit poutače komplikující dopravní provoz. Následně bude nutné prověřit, které billboardy jsou u silnic bez řádného povolení, řekl vedoucí jihomoravské dopravní policie Jindřich Rybka.[/quote]

Policisté mají k billboardům velké výhrady. Podle nich brání u rušných dopravních tepen ve výhledu řidičům. V některých místech hrozí vyšší nehodovost a s tím spojené dopravní zácpa. Rybka v souvislosti s tím upozornil, že časem se dostane i na menší reklamní plochy umístěné na sloupech veřejného osvětlení.

Billboardy komplikují provoz hlavně v Brně, kde jich nechal kraj loni odstranit zhruba 80 poutačů. „Tažení proti těmto poutačům pokračuje. Již za letošek projednáváme dalších 50 návrhů na likvidaci reklamních ploch v Jihomoravském kraji,“ zdůraznil Rybka.

Za nelegální instalaci billboardu u silnice hrozí majiteli pokuta až 300.000 korun. Úřady je dávají ale jen ojediněle. Majitele těchto billboardů se totiž jen málokdy podaří vypátrat, uvedl mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Windová.

Pokud je majitel reklamní plochy vypátrán, příslušný městský nebo obecní úřad jej vyzve, aby reklamní plochu ve stanoveném termínu odstranil. Většina z nich tak skutečně učiní, patrně s tím vědomím, že by mohli dostat vysokou pokutu.

Zdroj: ČTK