V současné době je základním požadavkem všech zákazníků, přepravujících vozové zásilky po železnici, kvalitní a bezpečná doprava, realizovaná za co nejlepší ceny a v co nejkratší m čase, ze stanic odesílacích do stanic určení.
Aby mohly být tyto požadavky zákazníků splněny jak ve vnitrostátní, tak mezinárodní přepravě a železnice mohla uspět v silné konkurenci se silniční dopravou, musí být vozový park neustále modernizován a doplňován novými typy vozů. Od železničních dopravců je očekávána nejen dobrá cena, ale i kvalitní vozový park s možností vytížení vozů na nápravový tlak „D“ tj. 22,5t/náprava. Právě vytížení vozů a vlaků se nyní věnuje při nabídkách služeb hlavní pozornost.
Zatímco v minulosti byl vozový park více univerzální (až na určité výjimky), v současné době je zákazníky vyžadován vozový park, který co nejvíce vyhovuje konkrétnímu druhu zboží. To souvisí také s částečným přechodem přeprav zásilek hromadných substrátů na zásilky polotovarů, nebo již hotových výrobků.
V minulosti byly při manipulaci se zbožím využívány jiné druhy mechanismů a vzhledem k vysokému podílu ruční práce byla nakládka i vykládka časově velmi náročná a pracná. Proto měřítkem kvality vozu není jen bezpečná jízda, ale i možnost komfortu při manipulaci se zbožím právě při nakládce a vykládce. Nové vozy musí splňovat požadavky na snadný přístup do ložného prostoru vozu při použití mechanismů a zabezpečení nákladu. Z tohoto důvodu má většina nových krytých vozů boční stěny, které lze posunout tak, aby přístup k ložné ploše byl zcela volný (vozy Hbillns, Habillns, Hillmrrss). Kvalitu vozu neudává samozřejmě jen jedna z jeho vlastností, ale celková konstrukce, která zajistí komfortní nakládku a vykládku, zabezpečení nákladu, bezpečnou dopravu a v neposlední řadě i rychlost přepravy.
Všechny typy vozů, které ČD Cargo, a.s. nabízí svým zákazníkům, jsou k dispozici na stránkách www.cdcargo.cz, kde jsou přehledně uspořádány. Vozy lze je objednávat jak klasickou přihláškou nakládky v jednotlivých železničních stanicích, tak elektronickou přihláškou nakládky. V případě, že zákazník objednává druh vozu, který není běžně dostupný (vozy speciální) objednává tyto vozy ČD Cargo u subjektů, které je mají v držení.
Vozy konstruované pro přepravu více komodit jsou univerzální a lze v nich přepravovat jak uhlí a dřevo, tak železný šrot a další zboží. Jiné jsou naopak konstruovány tak, aby vyhovovaly přepravě určité komodity a na jiné zboží je ani použít nelze, například vozy pro přepravu agrárního zboží. Ovšem specializace vozů na přepravu agrárního zboží není nová, protože potřeba takto konstruovaných a vyčleněných vozů vznikla již v průběhu druhé světové války. Současné typy vozů jsou však zdokonaleny tak, aby svoji kapacitou, hmotností a možností nakládky a vykládky maximálně vyhovovaly požadavkům trhu. Jako příklad lze uvést vozy Tadg, Tdg, Tag, Uag na přepravy agrárního zboží (obilí, slad, řepka, obilné šroty…). Některé z těchto typů vozů pojmou až 110 m3 zboží a mají ložnou hmotnost až 68 tun.
Mnoho speciálních a specializovaných vozů je také ve vlastnictví soukromých vlastníků, kteří si tyto vozy nechali vyrobit na zakázku, případně si je pronajímají. Jsou to například patrové vozy pro přepravy osobních automobilů, vozy pro přepravu tabulového skla, plynu, hutních a železářských výrobků, cementu, vápna, ale i pro přepravy pohonných hmot a chemických výrobků.
Se systémem rozvoje kontejnerové dopravy v 60. a 70. letech souviselo i zdokonalování vozů pro jejich přepravy. Zatímco v prvních letech byla většina kontejnerů přepravována na univerzálních dvounápravových a čtyřnápravových plošinových vozech Kbkks a Res, došlo s velkým rozvojem kontejnerové dopravy i k nové konstrukci speciálních vozů pro tyto přepravy. Jak vidíme ze statistik, přepravy zboží v kontejnerech se stále zvyšují a s tím souvisí i další vývoj moderních typů vozů určených pro tyto přepravy, například vůz Sggmrs.
Použití určitého typu vozu, který je ve výbavě železnic mnoho let, pro nové technologie přepravy, je levnější variantou, jak modernizovat a zefektivnit systém přeprav. Jednou z těchto technologií, které ČD Cargo nabízí zákazníkům a které se v poslední době dostávají do popředí zájmu v přepravách hromadných substrátů (hlíny, stavební sutě, písky a paliva), je systém Innofreight. Tento systém spočívá v tom, že jsou použity stávající vozy pro přepravy kontejnerů a na nich osazeny dvě nebo tři speciální nástavby pro určitý druh zboží. Zatímco dříve bylo třeba návozu a odvozu substrátu až ke kolejišti, nebo od kolejiště, současný systém umožňuje překládku celých nástaveb na auta a návoz nebo odvoz z a do míst vzdálených od kolejiště jakkoli daleko. Je předpoklad, že tato technologie v budoucnu částečně nahradí některé typy vozů.
Modernizace železničního vozového parku a vývoj nových vozů nesouvisí jen se zvyšujícími se požadavky zákazníků na kvalitu přepravy, ale souvisí také s image dopravce, který chce-li se na trhu uplatnit a obstát v konkurenci jak železniční tak silniční, musí mít co nabídnout.
Zdroj:Rudolf Rabas, ČD Cargo, a.s.