[quote]Kvůli stavbě letištního terminálu v Pardubicích musí společnost East Bohemian Airport (EBA) zastavit pozemky a budoucí stavbu. Banka nově požaduje větší záruky, řekl náměstek primátora Jan Řehounek (ANO). Firma skončí ve ztrátě, protože přišla o značnou část ruské klientely.[/quote]

„Jako město chápeme požadavek banky, akceptujeme to. Jsme ochotní do toho jít,“ řekl Řehounek.

Společnost, která provozuje letiště, vlastní ze dvou třetin Pardubice, z jedné třetiny Pardubický kraj. Původně měli za úvěr ve výši 250 milionů korun ručit jen akcionáři. Nové požadavky banky musí schválit představenstvo firmy. Poskytovatel směnečného úvěru za to mírně sníží úrok, uvedl Řehounek.

„Pozemky nepatří společnosti EBA, město a kraj je musí převést do jejího majetku,“ řekl Řehounek.

Akcionáři zároveň musejí navýšit firmě EBA základní kapitál, v příštím roce o 20 milionů korun, v následujících roce o 30 milionů korun. Terminál společně s příjezdovou komunikací a parkovištěm vyjde na 300 milionů korun. Brzy by se již mělo vypisovat výběrové řízení na zhotovitele, aby se v létě příštího roku mohlo začít stavět, uvedl primátor Martin Charvát (ANO).

Terminál se měl stavět už loni, stavební firmy ale nabídly cenu okolo 400 milionů korun, což bylo nad možnosti letiště. Celý projekt se proto musel zlevnit. Například trafostanice bude umístěná venku, což vyjde levněji. Horní podlaží stavby bude bez výbavy, firma EBA si tam přestěhuje kancelářský nábytek ze stávajícího objektu. Levněji také vyjde střecha, původně měla mít speciální fólii, která není nezbytná, řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

„Rozhodně nesnižujeme kapacitu terminálu, jen z nadstandardu jdeme do standardu,“ dodal Řehounek.

Stávající terminál není schopný odbavit cestující ze dvou letadel najednou. Nový objekt může obsloužit 250.000 pasažérů ročně. Disponovat bude restaurací i obchodní zónou. Lepší zázemí by mohlo být jednou z možností, jak do Pardubic získat zpět ruského přepravce, který přesunul své linky z Moskvy do Prahy, i další dopravní společnosti.

Pardubické letiště zaznamenalo loni pětinový úbytek ruských pasažérů, kteří tvoří jeho hlavní klientelu. Předloni letiště přepravilo více než 184.000 lidí, loni klesl jejich počet přibližně na 150.000. Letos odbaví nejspíš okolo 60.000 až 70.000 cestujících.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno