[quote]Přes 200 letů včera muselo být zrušeno kvůli šestihodinové stávce pozemního personálu na berlínských letištích Tegel a Schönefeld. Mezi zrušenými spoji je i pět příletů do Prahy a čtyři odlety z české metropole. Cestující nemají nárok na odškodné, uvedl server německé stanice RBB.[/quote]

Zrušeno bylo 210 odletů a přistání, z toho 156 v Tegelu a 54 na menším letišti Schönefeld. Nejvíce výpadků bylo do 20:30 SEČ, 12 letů úřady přesměrovaly na letiště v Brémách, Lipsku a Drážďanech.

Stávka postihla také pražské letiště Václava Havla, kam bylo zrušeno pět příletů z Tegelu, a to od 18:50 do 22:25. Nedorazil tak například spoj Českých aerolinií ani německé společnosti Air Berlin. Z Prahy byly zrušeny i čtyři odlety na Tegel včetně pátečního v 06:30.

V Berlíně stávkovali pracovníci odpovědní za odbavování cestujících, nakládání zavazadel a tankování letadel. Odbory vyslovily s účastí ve výstražné stávce spokojenost. V Tegelu nepracovalo více než 500 zaměstnanců a v Schönefeldu až 200, což jsou téměř všichni pracovníci z večerní směny.

Zaměstnanci na berlínských letištích stávkovali už minulý týden. Zrušeno kvůli tomu bylo tehdy více než 130 spojů.

Odborový svaz Verdi se pomocí stávek snaží prosadit zvýšení mezd na 12 eur (324 Kč) na hodinu ze současných zhruba 11 eur na hodinu, a to v rámci jednoleté kolektivní smlouvy. Svaz považuje za nedostatečný návrh managementu, který během čtyři let počítá se zvyšováním mezd o jedno procento, respektive o 10 centů (2,70 Kč) na hodinu každý rok.

Zaměstnavatelé stávkujících pracovníků označili včerejší protestní akci vzhledem k probíhajícím jednáním za nepochopitelnou. Nové kolo mzdových rozhovorů mezi oběma stranami by se mělo konat dnes.

Zdroj: ČTK