Zdroj: Liberecký deník/Martin Bergman

[quote]Kvůli letošní výrazně chladnější zimě stouply většině krajů náklady na údržbu silnic a chodníků. Desítky milionů stála jednotlivé kraje hlavně údržba v lednu, letošní první měsíc byl totiž jeden z nejchladnější za poslední léta. Výjimkou jsou Olomoucký a Zlínský kraj, kde náklady na letošní údržbu hodnotí jako průměrné. Silnicím neprospívá také současné počasí s extrémními výkyvy teplot, povrchy se trhají, přibývá výmolů a děr, a drahá tak bude i oprava komunikací po zimě.[/quote]

„Měsíc leden byl výjimečný, prakticky bylo nutné provádět výjezdy denně, složitá situace byla v horských oblastech, kdy s ohledem na nárazový vítr bylo nutné nasadit frézy a čištění provádět opakovaně,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Krajští silničáři v lednu spotřebovali 15.000 tun soli, v listopadu a prosinci jen 5000 tun. Výrazně více než v minulých letech bude stát zimní údržba i ve městech v Karlovarském kraji. V Plzeňském kraji se by se celkové náklady měly pohybovat mezi 190 až 200 miliony korun, loni to bylo 170 milionů Kč.

Pro silničáře v Libereckém kraji patřil letošní leden k nejdražším za posledních deset let. V Jablonci nad Nisou museli dokonce vyhlásit kalamitu, když nezvládali odklízet přívaly sněhu. Liberecký kraj zaplatil v lednu za údržbu komunikací druhé a třetí třídy bezmála 60 milionů korun. Za celou zimu v roce 2014 stála kraj necelých 66 milionů, ta patřila k nejlevnějším. Loni kraj zaplatil zhruba 121 milionů.

„Ve srovnání s průměrem, který je za leden asi 38 milionů korun, je to letos enormní nárůst nákladů,“ řekl ředitel společnosti Silnice LK Petr Šén.

„V jižních Čechách nebyl takový spad sněhu jako na severu, ale museli jsme neustále řešit problémy s namrzáním vozovek a s ledovkou,“ uvedl náměstek ředitele správy a údržby silnic jihočeského kraje Jan Vykouk.

Jihočeští silničáři použili na údržbu vozovek v lednu meziročně přibližně o 20 až 30 procent více soli a posypového materiálu.

Pražská Technická správa komunikací použila v lednu 11.215 tun posypových materiálů. Proti listopadu a prosinci je to téměř šestinásobek. Náklady letošní údržbu zatím vyčísleny nebyly, stejně jako ve Středočeském kraji. Kraj ale upozorňuje na náročné opravy silnic po zimě. Vedení hejtmanství už přislíbilo, že na tento účel uvolní mimořádnou částku 120 milionů korun z přebytku hospodaření.

Správa a údržba silnic Pardubického kraje odhaduje lednové náklady na odklízení sněhu a posyp krajských komunikací až na 50 milionů korun, loni byly zhruba poloviční. Podobně je výrazně vyšší účet za čistění chodníků v Pardubicích. Za leden silničáři spotřebovali tolik posypového materiálu jako za celou sezonu loňského a předloňského roku.

V Královéhradeckém kraji, kde byl v Trutnově od 5. do 7. ledna vyhlášen kalamitní stav, vyčíslili silničáři náklady na pluhování a solení silnic od listopadu do konce ledna na 139 milionů korun, což bylo meziročně o 41 procent více. Dvaapůlkrát více soli než za celou minulou zimu už vysypali krajští silničáři na Vysočině a vyšší náklady eviduje i vedení Brněnských komunikací, které zajišťují údržbu hlavních městských silnic.

Navzdory nebývale chladnému počasí hodnotí jako průměrnou letošní zimu firmy, které mají na starost zimní údržbu komunikací v Olomouckém kraji. Dnů se sněhovými přeháňkami výrazně nepřibylo, takže údržba komunikací nebyla o mnoho nákladnější než v minulých letech. Výjimkou bylo husté sněžení v polovině ledna. Musely kvůli němu být kromě zimních čet nasazeny i zálohy, jelikož v Olomouci za dva dny napadlo přes 15 centimetrů sněhu.

Moravskoslezský kraj bude mít lednové výdaje vyšší než loni, z dlouhodobého pohledu však nebyl letošní leden extrémní, například v roce 2015 stála v lednu údržba silnic více než letos.

Za průměrné označilo náklady za lednovou údržbu silnic nižších tříd Ředitelství silnic Zlínského kraje. Z regionů byla nákladnější na Vsetínsku, Zlín musel vynaložit podobnou částku jako loni. Naopak Kroměříž a města v jihovýchodní části kraje dokonce oproti minulému roku ušetřila.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno