[quote]Řízení letového provozu (ŘLP) vzrostl loni hrubý zisk meziročně o více než 70 milionů korun na 479,6 milionu korun při rekordních tržbách, které překročily čtyři miliardy korun. V tiskové zprávě to včera uvedlo ŘLP. Růst zisku leteckých dispečerů souvisí zejména se zintenzivněním leteckého provozu nad Českem.[/quote]

„Ekonomické výsledky podniku odráží rostoucí zájem leteckých dopravců o naše služby. Naším primárním cílem je proto zajištění zákaznických požadavků na kvalitu, kapacitu a nákladovou efektivnost i do budoucnosti,“ uvedl generální ředitel ŘLP Jan Klas.

Loni český vzdušný prostor využilo 837.000 letadel, předloni to bylo 780.000 letadel.

Kromě počtu letadel rostla vzdálenost, na kterou čeští dispečeři letadla navigovali, a hmotnost letadel. Právě z těchto ukazatelů se počítá příjem ŘLP za poskytování letových navigačních služeb. Cena služeb zůstává od roku 2009 stejná. Komerční aktivity v podobě výcviku pilotů a zahraničních dispečerů vynesly loni státnímu podniku 92 milionů korun.

Mezi největší klienty ŘLP patřily loni letecké společnosti Lufthansa, Emirates a Turkish Airlines.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru nad Českem a na letištích Praha – Ruzyně, Brno – Tuřany, Ostrava – Mošnov a Karlovy Vary. Sto milionů korun ze zisku společnosti pravidelně směřuje do rozpočtu ministerstva dopravy. Část těchto peněz pak slouží na financování výcviku armádních dispečerů.

Na letecký provoz v Česku dohlíží zhruba 230 dispečerů. Jejich počet je dlouhodobě stabilní.

Zdroj: ČTK