[quote]Letečtí nadšenci během několika hodin vybrali dostatek peněz na převoz „Naganského expresu“ z pražského kbelského letiště do Kunovic, sdělila za organizátory Tereza Šírová. Letoun Tu-154M, který přivezl přes 18 lety vítězné české hokejisty do Prahy z olympijského turnaje v japonském Naganu, bude vystaven v Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku.[/quote]

Stroj musí být z Prahy přepraven po zemi, muzeum ale na transport nemělo dostatek peněz. Požádalo proto prostřednictvím crowfundingu na stránce Startovač.cz o pomoc veřejnost. Nadšenci potřebovali vybrat 400.000 korun, stanovenou částku se podařilo vybrat dnes dopoledne.

Naše kampaň nám tak zajistila náklady na přepravu ‚našeho‘ tučka. Nyní už ‚plníme přídavné nádrže‘ a zisk jde na pořízení zázemí, nástupních schodů, renovaci interiéru nebo nový lak letadla po převozu do Kunovic,“ uvedla Šírová. Potřebná částka na transport byla podle ní vybrána za 39 hodin.

Muzeum chce v kampani pokračovat a z peněz vybraných „nad plán“ plánuje zaplatit třeba nové osvětlení nebo audio a video v salonku letadla.

Slavné „tůčko“ létalo společně se svým dvojníkem do roku 2008 ve vládní letce. Létali v něm jak čeští prezidenti Václav Havel a Václav Klaus, tak třeba vojáci do zahraničních misí. V únoru 1998 zajistilo převoz týmu českých hokejistů z vítězného olympijského turnaje v japonském Naganu. Nadšenci mu proto přezdívají „Naganský expres“.

Poté, co bylo letadlo nahrazeno novými airbusy, ho koupilo kunovické letecké muzeum. Do svých prostor ho bude muset dopravit po zemi speciální technikou, transport bude podle organizátorů jednou z největších pozemních přeprav letecké techniky v historii Česka.

Zdroj: ČTK