[quote]Pardubické civilní letiště slouží od ledna jako záložní pro přistání letadel společnosti České Aerolinie (ČSA). Včera poprvé přijalo Airbus 319, který letěl na své pravidelné lince z Kodaně do Prahy a kvůli špatnému počasí byl odkloněn do Pardubic, řekla ředitelka letiště Hana Šmejkalová.[/quote]

Snažíme se rozšiřovat objem nabízených služeb,“ dodala Šmejkalová. V budoucnu by mohli přibýt další dopravci, kteří by si letiště v Pardubicích smluvně zajistili jako záložní.

Airbus s cestujícími na palubě v Pardubicích natankoval a poté pokračoval ve svém letu. Uzavření dohody s ČSA je dalším krokem nejen k ekonomickému rozvoji pardubického letiště, ale zejména ke zvýšení jeho prestiže a rozšíření povědomí o jeho vybavení, možnostech a službách, dodala Šmejkalová.

Letiště druhým rokem zaznamenalo úbytek ruské klientely, která tvořila největší podíl cestujících. Loni terminálem prošlo zhruba 58.000 pasažérů, pokles činil více než 60 procent. Počty odpovídaly hodnotám v roce 2010.

Velký význam se přikládá stavbě nového terminálu, stavba by mohla začít již letos. Hala s modernějším zázemím, odhadem za 250 milionů korun, by byla schopná odbavit cestující z více letadel najednou, což dnes není možné. Investici má splácet společnost East Bohemian Airport (EBA), kterou ze dvou třetin vlastní město a ze třetiny kraj.

Zdroj: ČTK