[quote]Dvanáct uchazečů o stavbu letištního terminálu v Pardubicích nabídlo za zakázku 256 milionů až 308 milionů korun. Vyplývá to z úterního otevírání obálek na dodavatele stavby. Informace letiště zveřejnilo na svém facebookovém profilu. Limit pro stavbu je 300 milionů korun. Hodnotící komise zasedne příští úterý a možná již vybere vítěze, řekl předseda představenstva společnosti East Bohemian Airport (EBA) Pavel Svoboda.[/quote]

„Je to zakázka velkého rozsahu, uvidíme, jestli hodnocení sfoukneme hned v prvním kole,“ dodal Svoboda.

Na letišti má vzniknout moderní terminál s roční kapacitou až 250.000 cestujících. V zakázce je zahrnutá i stavba obslužné komunikace s parkovištěm v předpokládané hodnotě 50 milionů korun.

„Výběrové řízení bylo na obě stavby s jedním dodavatelem, což podle nás umožní snížení ceny. Souběžně s tím proběhne soutěž na stavební a autorský dozor, který nám ohlídá očekávanou cenu 300 milionů korun, případně zajistí nižší cenu celého díla,“ uvedl Svoboda.

Podle něj se o zakázku ucházela dvacítka firem, 12 z nich splnilo podle informací z úterního otevírání obálek základní kritéria pro přihlášku do výběrového řízení. Po výběru vítězné firmy potrvá lhůta na odvolání, pokud uchazeči nebudou mít připomínky, zahájení stavby na jaře nic nebrání, uvedl Svoboda.

Stavba terminálu a komunikace měla začít loni, stavební firmy však nabídly částky kolem 400 milionů korun, nikoliv očekávaných 300 milionů korun. Firma EBA, kterou vlastní ze dvou třetin město a z jedné třetiny kraj, se musí kvůli stavbě zadlužit. Letiště druhým rokem zaznamenalo úbytek ruských pasažérů, kteří tvořili jeho hlavní klientelu. Loni přepravilo méně než 58.000 cestujících, meziročně to znamenalo pokles o více než 60 procent.

Zdroj: ČTK