[quote]Na letišti u Bystřice na Benešovsku by se díky novým smlouvám s čínskou provincií S‘-čchuan mohlo školit až několik set pilotů. Při své úterní návštěvě to uvedl prezident Miloš Zeman. Hejtman Miloš Petera (ČSSD), který prezidenta doprovázel, přislíbil, že letiště do budoucna získá také zpevněnou dráhu a osvětlení.[/quote]

„Teď se podepisují poměrně rozsáhlé smlouvy, které by mohly rozšířit vaši kapacitu, mimo jiné právě s čínskou provincií S‘-čchuan, a já pevně věřím, že jestliže se tady nejdříve školili dva čínští piloti, poté osm pilotů, tak tyhle smlouvy povedou k tomu, že se tady bude školit až několik set pilotů. Buďme optimisty,“ prohlásil Zeman na setkání s vedením a studenty letecké školy, mezi nimiž byli i někteří s asijskými rysy. Na Pražském hradě chce také přijmout tajemníka ze S‘-čchuanu, aby dále zlepšil šanci nejen této letecké školy na další zakázky.

Už v pondělí na úvod své třídenní návštěvy prezident hejtmanství pochválil za dobré vztahy s Čínou. Partnerskou provincií Středočeského kraje je právě S‘-čchuan. V Nymburku také vznikla první česko-čínská průmyslová zóna.

Veřejné vnitrostátní letiště, ležící jihozápadně od Benešova mezi Bystřicí a Nesvačily, je umístěno na krajských pozemcích. Provozuje ho město Bystřice prostřednictvím příspěvkové organizace Letiště Benešov. Letecká škola F AIR, která na letišti cvičí piloty, patří podle ředitele Michala Markoviče k největším v Evropě. Provozuje přes 30 letadel a ročně cvičí 100 pilotů. Zeman doufá, že díky nové dráze, osvětlení a zakázkám ze zahraničí vzroste také plat zaměstnanců společnosti, který je nyní v průměru 18.000 korun měsíčně.

Prezident při návštěvě dostal skleněný model letadla a čestnou pilotní licenci. „Já to jednou vyzkouším. Vezměte nějaké staré opotřebované letadlo, které se už chystá do šrotu, a posaďte mě za ten knipl. A uvidíme, jak to dopadne,“ zavtipkoval Zeman, který však předtím mladé dopravní piloty ujistil, že se jim konkurovat nechystá. „Kdybych řídil nějaké letadlo, tak se objeví headline o letecké katastrofě,“ podotkl.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno