[quote]Letištní terminál se v Pardubicích začne stavět v letošním roce. Je potřebný pro další rozvoj letiště, kterému významně ubyla klientela. Zadá se však další oponentní posudek, který by mohl stavbu odhadem za 250 milionů korun ještě zlevnit. Shodli se na tom zástupci města a kraje.[/quote]

„Oponentní posudek se musí pohybovat v rozmezí stavebního povolení. Pokud najde věci ke zlevnění, jedině dobře,“ řekl primátor Martin Charvát (ANO).

Další úspory by mohl přinést stavební dozor, který si kraj a město najme. „Můžeme ušetřit miliony korun za zachování základní podmínky, že bude zachována kvalita pro cestující,“ řekl Charvát.

Na konci února by mohl být známý dodavatel a výsledná cena terminálu. Ve druhém čtvrtletí by mohla začít stavba, pokud projekt nezbrzdí případná odvolání neúspěšných kandidátů.

Investici má splácet společnost East Bohemian Airport (EBA), kterou ze dvou třetin vlastní město a ze třetiny kraj. Město bude ručit ve výši svého podílu směnkou. Kraj zaplatí třetinu nákladů ze svého rozpočtu a EBA mu bude půjčené peníze splácet.

„V případě, že by nastala komplikovaná situace, je město připraveno doplatit dvě třetiny částky, aby zastabilizovala společnost,“ uvedl Charvát.

Tento způsob ručení považuje předseda dozorčí rady EBA a městský radní Libor Slezák (TOP 09) za správný. Původně banka požadovala jako zástavu budoucí terminál a pozemky, řekl. Akcionáři si rovněž potvrdili, že zaplatí příjezdovou komunikaci a parkoviště u terminálu. Náklady budou odhadem 50 milionů korun.

Letiště loni přepravilo 57.830 cestujících, meziroční pokles činil zhruba 63 procent. Počet pasažérů klesl zhruba na hodnoty z roku 2010. Úbytek ruské klientely zaznamenalo letiště druhým rokem. EBA druhým rokem vykazuje ztráty, ale má nerozdělené zisky z minulých let.

„Suma 250 milionů korun není veliká, jenom Karlovy Vary přistavovaly kousek terminálu a daly za to 100 milionů korun. Pokud se terminál nepostaví, bude schopní maximálně zajišťovat přepravu charterovou, která probíhá jen v létě,“ řekla ředitelka společnosti EBA Hana Šmejkalová.

Pardubice by měly začít se stavbou terminálu začít co nejdřív, jinak ztrácejí konkurenční výhodu, protože investiční skupina Penta hodlá rozšiřovat Letiště Vodochody u Prahy. Terminál se měl stavět už loni, ale firmy nabídly částku okolo 400 milionů korun. Za komunikaci, parkoviště a odbavovací halu však byli akcionáři ochotní dát 300 milionů korun. Projekt byl proto přepracován, aby vyšel levněji.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno