[quote]Letošní investice Českých přístavů, a.s. do areálu přístavu Mělník budou desítky milionů korun. V areálu přibude nová železniční kolej, která urychlí manipulaci s kontejnery mezi kamiony a železnicí. Budování kolejí v přístavu je nyní klíčové, aby vlaky dopravující zboží v kontejnerech do přístavu nemusely často v rámci posunů na terminálu vyjíždět z přístavu, který zahrnuje i železniční stanici Mělník-Labe, řekl předseda představenstva společnosti České přístavy Miloslav Černý.[/quote]

Původní, přes kilometr dlouhou kolej musel přístav nechat vytrhat kvůli budování protipovodňové ochrany a nyní nám tato kolej citelně chybí. Za mnoho desítek milionů korun nyní budujeme železniční síť novou,“ uvedl.

Letos by také v přístavu mělo začít vznikat přístaviště pro rekreační lodě. Stavební povolení by mělo být vydáno do června, zahájení stavby je plánováno na podzim a potrvá do příštího roku. Investorem bude Ředitelství vodních cest. Rekreační lodě na území Českých přístavů přistávají u vinařství Lobkowicz, jde například o plavidla s turisty z Drážďan. „Vedle má město Mělník na našem území rovněž nástupní můstek pro rekreační lodě,“ doplnil generální ředitel společnosti.

V mělnickém přístavu už začaly přípravné práce na rozšíření manipulačních ploch jednoho ze dvou kontejnerových terminálů, přístav je pronajímá soukromým společnostem. Manipulační plocha přístavu se díky úpravám zvedne asi o čtyři metry na úroveň nové hladiny stoleté vody, což uleví protipovodňové hrázi. Tlak na ni v případě povodní nebude tak velký.

Upravena budou i dvoje přístavní vrata tak, aby vydržela větší nápor vody. Zajistí se tím lepší protipovodňová ochrana města Mělník. Tyto terénní úpravy a podpora přístavu budou stát přes půl miliardy korun.

Vzhledem k dobré dopravní dostupnosti přístavu přímým sjezdem z hlavní trasy od Prahy směr Česká Lípa se do budoucna uvažuje o možnostech nabídky přemístění kanceláří mělnické celní správy do areálu mělnického přístavu, což by výrazně dopravně ulevilo městské části Pšovka-Mlazice.

Vedení přístavu také na pozemcích, které jsou nedaleko části městské obytné zóny Pšovka-Mlazice, zvažuje vybudování terénního valu. Měl by přístav od zástavby oddělit, zamezit šíření hluku a zlepšit životní podmínky lidí z blízké zástavby.

Veřejný přístav Mělník je největším přístavem v ČR, zabírá zhruba 50 hektarů. Ročně do přístavu vpluje zhruba 300 lodí, z toho podíl zahraničních záleží na splavnosti Labe.

Zdroj: ČTK