[quote]Letoun na solární pohon Solar Impulse 2, který je na cestě kolem světa, se dnes vydá na další etapu. Z Kalifornie odletí do Arizony, let mu potrvá 17 hodin, napsala agentura AP.[/quote]

Stroj je nyní připravován k letu na Moffettově letišti v kalifornském Mountain View, kam v dubnu přiletěl z Havaje. Start je plánován na 05:00 místního času (14:00 SELČ).

Cílem projektu je propagace solární energie. Letoun Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Piloti zahájili cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Mise měla původně trvat pět měsíců, přičemž na vlastní let mělo připadnout 25 dní. Loni se dostavily komplikace v Číně a poté Japonsku, kde se letadlo nečekaně zdrželo kvůli problémům s počasím. Následné potíže s bateriemi, kdy letoun zůstal devět měsíců na Havaji, zapříčinily, že dokončení celé trasy dlouhé asi 35.000 kilometrů muselo být odloženo na letošní rok.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno