[quote]Letoun Tu-154 zlatých hokejistů z olympijského Nagana vyrazí v pátek z pražských Kbel na cestu Českem na více než padesátimetrovém návěsu. Parta nadšenců, kteří se stroj pokouší zachránit, v posledních měsících ze stroje odmontovala křídla. Nyní ho naloží na speciální techniku a od pátku do neděle potáhne do leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Informovala o tom Tereza Šírová, mluvčí Velkého přeletu, jak nadšenci akci nazývají.[/quote]

Slavné „tůčko“ létalo společně se svým dvojníkem do roku 2008 ve vládní letce. Vozilo jak třeba prezidenty Václava Havla a Václava Klause, tak i třeba vojáky do misí. V únoru 1998 v něm do Česka přiletěl i zlatý tým českých hokejistů z olympijského turnaje v japonském Naganu. Nadšenci mu proto přezdívají Naganský expres.

Po vyřazení stroje ze služby jej získalo letecké muzeum v Kunovicích. Přes tzv. crowfunding se mu od fanoušků na zachování letounu podařilo vybrat 1,2 milionu korun. Do svých prostor ho chce dopravit po zemi speciální technikou, transport bude podle organizátorů jednou z největších pozemních přeprav letecké techniky v historii Česka.

Povolení k transportu z vojenského letiště Kbely získali v pondělí.

„Hodně se nám ulevilo,“ uvedl Martin Hrabec, vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích.

Poslední drobné součásti tým odmontoval o víkendu, zajistil také pohyblivé vybavení interiéru.

Stroj bude na techniku naložen ve čtvrtek. Na Moravu vyrazí v pátek ráno na návěsu o délce 51,5 metru.

„Většina přesunů, kromě páteční etapy Praha – Milovice u Hořic, proběhne v noci a brzy ráno,“ uvedla Šírová.

Zdroj: ČTK