[quote]Liberecká radnice plánuje navýšení počtu parkovacích míst o desítky a vytvoření mobilní aplikace obsazenosti parkovišť. Míst zřejmě přibude v horním centru města a u nového vstupu do zoo, řekl náměstek primátora pro správu majetku Tomáš Kysela (ANO). Stotisícový Liberec má nyní 2231 placených parkovacích míst, z toho 873 jsou rezidentská a abonentní. Loni na tržbách z městských parkovišť včetně předplacených karet město získalo 17,45 milionu korun.[/quote]

Obsazena bývají parkoviště zhruba z 60 procent. „Málo vytížená jsou parkoviště u botanické zahrady a starého vstupu do zoo. Naopak potřebujeme místa u nového vstupu do zoo,“ uvedl Kysela. Nový vstup je na opačné straně zahrady než byl předchozí, u konečné tramvaje v Lidových sadech. Podle Kysely zvažují vytvoření parkoviště pro 50 až 60 aut u silnice pod otočkou tramvaje, kde parkují autobusy.

Město chce navýšit také kapacitu v horním centru. „Potřebovali bychom další místa u pošty a před divadlem, ty jsou nejvíce zatížené. A také na Sokolovském náměstí,“ uvedl náměstek. Radnice připravuje studii, zda by pro tyto účely nemohla využít abonentská místa, která mají rezidenti předplacená na celý rok. „To znamená nabídnout předplatitelům nějakou slevu za to, že přes den, když tam jejich auta nejsou, umožní jejich využití,“ řekl Kysela.

Mobilní aplikace k parkování v Liberci bude podle náměstka fungovat asi od podzimu. Jejím prostřednictvím by motoristé mohli zjistit, kolik míst je aktuálně na každém parkovišti volných.

Ke změnám v parkování dochází v Liberci postupně od minulého roku. Poslední novinkou bylo březnové zavedení bezhotovostní platby, do té doby bylo možno platit jen mincemi v parkovacích automatech. Od června se o hodinu – na 08:00 – posune začátek doby, kdy se za parkování platí. Pomoci by to mělo hlavně rodičům školáků. Nyní se na městských parkovištích platí od 07:00.

Město zároveň upraví sazbu pro nejlevnější zelenou zónu. Nyní je 20 korun za 24 hodin, nově se bude maximální cena vztahovat ke kalendářnímu dnu. Zaplacené parkovné tak nebude možno přetáhnout do následujícího dne. Podle Kysely zvažuje radnice ještě jednu změnu, a to ponechat první půlhodinu zdarma. Za hodinu se platí podle typu zóny od pěti do 40 korun.

Zdroj: ČTK