[quote]Liberec zhruba na 20 městských parkovištích posune o hodinu začátek doby, od kdy se musí platit parkovné. Pomoci by to mělo hlavně rodičům školáků. V nejlevnější zóně zároveň nebude možné zaplatit si parkování s přesahem do dalšího dne, řekl náměstek primátora pro správu technického majetku Tomáš Kysela (ANO).[/quote]

V Liberci se v pracovních dnech na městských parkovištích platí od 7:00 do 18:00. Podle Kysely zástupci města od základních škol vědí, že rodiče, kteří vozí své děti do školy autem, tam mají ráno problémy s parkováním. „Řešením je posunutí provozní doby parkovacích automatů v návštěvnickém stání,“ uvedl náměstek. Za parkování se tak bude nově platit na vybraných parkovištích až od 8:00, změna by podle Kysely měla platit od 1. června.

Město zároveň upraví sazbu pro nejlevnější zelenou zónu. Nyní je 20 korun za 24 hodin, nově se bude maximální cena vztahovat ke kalendářnímu dnu. Zaplacené parkovné tak nebude možné přetáhnout do následujícího dne. Sice to podle Kysely znamená mírné zdražení, ale bude snazší najít místo na zaparkování.

Stotisícový Liberec má 2231 placených parkovacích míst, z toho 873 jsou rezidentská a abonentní. Roční tržby z městských parkovišť včetně předplacených karet jsou kolem 17,5 milionu korun. Průměrná obsazenost parkovišť dosahuje necelých 57 procent. Za hodinu se platí podle typu zóny od pěti do 40 korun.

Zdroj: ČTK