[quote]Liberecká radnice zvažuje, že motoristům umožní nějakou dobu parkování zdarma i na nejlukrativnějších místech v centru. Zároveň chce zdražit celodenní parkování i zpřísnit kontroly, řekl náměstek primátora Tomáš Kysela (ANO 2011).[/quote]

Chystané změny vycházejí z průzkumu obsazenosti jednotlivých parkovišť, u nejdražší červené zóny v centru města je na 60 procentech. První hodina v ní stojí 30 korun, každá další započatá 40 korun. „Uvažujeme o tom, že bychom nabízeli parkování zdarma minimálně půl hodiny,“ uvedl Kysela. Bezplatné parkování na městských parkovištích v Liberci zatím není možné, na rozdíl třeba od sousedního Jablonce nebo České Lípy.

V Liberci naopak hrozí zdražení parkování v nejlevnější zelené zóně, kterou využívá řada motoristů k celodennímu parkování. Obsazenost je tam kolem 80 procent. Cena za hodinu by podle Kysely mohla stoupnout ze současných pěti až na osm korun a celodenní ze 20 až na 40 korun. „Zatím jsou to ale jen úvahy,“ upozornil Kysela.

Průzkum zároveň ukázal, že řada motoristů za parkování neplatí. „Respektovanost není vysoká, chceme zvýšit dohled,“ uvedl náměstek. O jednu se tak zřejmě posílí počet hlídek městské policie, jež kontrolují parkování. Pokuty budou řidiči zřejmě dostávat až při opakovaném přestupku. Radnice zvažuje, že při prvním prohřešku by motoristé dostávali jen varovné pohlednice.

Liberec chce změny v parkovacím systému zavést od 1. ledna příštího roku. Nový systém by měl umožnit platit parkování nejen hotově drobnými, jako je tomu nyní. Město plánuje zavedení plateb SMS a bankovními kartami pro červenou zónu. Změny se dotknou i rezidentních a abonentních míst. Přes den na nich budou moci stát i auta majitelů takzvaných servisních karet.

„Těchto karet by mělo být vydáno maximálně 100 a nárok na ně budou mít pouze fyzické a právnické osoby zajišťující v daných zónách opravy a údržby nebytového fondu a organizace zajišťující na území města pečovatelské služby,“ uvedl Kysela.

Stotisícový Liberec má 2144 placených parkovacích míst, z toho 856 jsou rezidentská a abonentní. Tržby z městských parkovišť loni dosáhly téměř 17,6 milionu korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno