[quote]Libereckému kraji zřejmě nebude stačit 60 milionů korun, které vyčlenil jako kompenzaci pro dopravce na zvýšení mezd řidičům autobusů. V nové soutěži žádají dopravci víc peněz, než kraj původně spočítal. Zdůvodňují to nejen zvýšením mezd řidičů autobusů, ale také vyššími náklady na pohonné hmoty a zpřísněním nové smlouvy. Zatím to vypadá, že by to náklady pro tři hlavní oblasti mohlo zvýšit až na 90 až 100 milionů korun, řekl včera hejtman Martin Půta.[/quote]
Liberecký kraj objednává regionální autobusovou dopravu v rozsahu kolem 13 milionů kilometrů, zajišťuje ji osm dopravců. Jednání o nových smlouvách musel kraj zahájit, když se dopravci BusLine a ČSAD Liberec rozhodli smlouvy ukončit. Peníze, které od kraje dostali jako kompenzaci zvýšení mezd řidičů autobusů, jim nestačí. Dopravcům kraj přidal na základě dodatků jen 5,7 milionu korun.
„Víc smlouvy a zákon o veřejných zakázkách přidat nedovolují,“ řekl náměstek hejtmana Marek Pieter.
Firmě BusLine, která je v kraji největším dopravcem, stačily peníze do 15. března, ČSAD Liberec postačí do poloviny června.
Kraj proto v březnu zahájil jednací řízení se všemi dopravci zapojenými v integrovaném systému dopravy v kraji (IDOL), aby dopravu od června zajistil. Nabídku ale nakonec podali jen dva dopravci – BusLine a ČSAD Liberec, obě firmy žádají výrazně víc peněz, než kolik dostávaly.
„Podmínky jsou odlišné od toho, jak se jezdí nyní. Je tam víc smluvních pokut, jsou tam navazující smluvní ustanovení. Liberecký kraj v zakázce posiluje svoji pozici a na to reaguje naše cena,“ vysvětlil důvody dalšího zdražení předseda představenstva BusLine Radek Chobot.
O vítězi soutěže zatím kraj nerozhodl, podle Půty ale udělá vše proto, aby byla doprava zajištěna.
„Zvýšené náklady rozhodně nebudeme přenášet na cestující nebo na obce, ani v tuto chvíli neplánujeme omezovat rozsah dopravy. Dlouhodobě o tom ale musíme vést diskusi, protože v posledních letech dochází každý rok ke zvýšení najetých kilometrů a zároveň k poklesu počtu cestujících. Myslím, že je třeba nastavit rozumnou hranici toho, co je ještě kraj schopný ze svého rozpočtu financovat,“ řekl hejtman.
Kraj by měl podle Půty zvážit založení krajského dopravního podniku a dopravu od roku 2019 provozovat ve vlastní režii.
„Aspoň budeme vědět, za co ty peníze opravdu utrácíme,“ dodal hejtman.
Zdroj: ČTK