[quote]Liberecký dopravní podnik nebude vracet 79 milionů korun dotace, kterou dostal na modernizaci tramvajové trati z Liberce do Jablonce nad Nisou. O rozhodnutí ministerstva financí v pondělí informoval generální ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) Luboš Wejnar. V souvislosti s modernizací trati hrozí podniku ještě jedna vratka za 111 milionů korun. O té zatím ministerstvo nerozhodlo. Wejnar ale věří, že i tento platební výměr zruší.[/quote]

Tramvajová trať z Liberce do Jablonce je nejdelší meziměstskou tratí v Česku, denně přepraví zhruba 11.000 cestujících. Modernizuje se od roku 2008. Za přispění fondů EU se v posledních letech do tratě investovalo téměř 700 milionů korun. Vrácení dotací se týkalo dvou úseků Fügnerova – Mlýnská – Klicperova a navazujícího úseku Klicperova – U Lomu v Liberci, které byly modernizovány v letech 2008 až 2010. Projekt byl spolufinancován z regionálního operačního programu Severovýchod.

Rada dotačního programu dopravnímu podniku vytknula, že porušil rozpočtovou kázeň, když zakázku rozdělil na dvě a žádala vrátit dotaci dohromady zhruba 190 milionů korun. Podle provozně-technického ředitele Ludvíka Lavičky ale nebylo možné obě zakázky spojit. Stavbu podle něj zkomplikovaly nejasnosti kolem vedení tratě areálem bývalé Textilany. Trasování se několikrát měnilo. Stavbu proto ani nebylo možné realizovat v jednom roce. Ministerstvo financí teď rozhodnutí ROP zrušilo a řízení zastavilo. „Potvrdilo, že dopravní podnik nepochybil,“ dodal předseda představenstva DPMLJ Pavel Šulc.

Podle Wejnara je dopravní podnik velkým příjemcem evropských dotací a i v příštích letech ho čekají velké stavby. Už v příštím roce chce s dotací z Operačního programu Doprava za 65 milionů korun zrekonstruovat tramvajovou trať v Rumunské ulici v Liberci. Připravuje se také modernizace další části tramvajové trati do Jablonce a přímo v Jablonci by se měla trať prodloužit zhruba o 750 metrů do centra města. Náklady jen na prodloužení kolejí se odhadují na více než 300 milionů korun. Dotace chce dopravní podnik žádat i na nákup nových autobusů.

Zdroj: ČTK