[quote]Liberecký kraj chce získat 1,5 miliardy korun z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na rekonstrukce svých komunikací. Připraveno je 14 projektů, práce na prvním z nich už začaly v Jablonném v Podještědí. Radní schválili podání žádosti o dotace na druhou, navazující etapu za téměř 49 milionů korun, uvedl vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.[/quote]

Na financování akce se bude podílet i město, které počítá s výstavbou nových chodníků, veřejného osvětlení a parkovacích zálivů.

V Jablonném by se v rámci obou projektů měly zrekonstruovat bezmála dva kilometry krajské silnice 270.

„Provede se rekonstrukce povrchu stávající vozovky, úprava odvodnění, krajnic a obnova nebo doplnění dopravních značení,“ popsal rozsah prací krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

Kraj podle něj spolupracuje i s městem na přípravě jeho části projektu.

„Jablonné může získat dotaci na modernizaci a výstavbu chodníků, přechody pro chodce, ale i například zastávky veřejné hromadné dopravy,“ dodal Mastník.

Předáním staveniště začaly podle Čápa na konci srpna v Jablonném práce na první etapě opravy silnice 270. Rekonstrukce za 6,5 milionu korun se dočká zhruba půlkilometrový úsek silnice od železničního přejezdu po křižovatku s frekventovanou silnicí 13.

Komunikace v posledních letech připomínala spíš tankodrom a rekonstrukci už nutně potřebovala. V současné době je už pro dopravu uzavřena.

„Práce by tam měly skončit do poloviny listopadu,“ řekl Čáp.

V Jablonném se podle něj pracuje také na opravě Cvikovské ulice, která je krajskou komunikací třetí třídy.

Liberecký kraj vlastní 2077 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, což představuje 86 procent komunikací na jeho území. Více než polovina silnic je v nevyhovujícím či havarijním stavu. V novém programovacím období je možné z IROP financovat opravy páteřních komunikací.

Rekonstrukcí by díky evropským dotacím měly projít také silnice 268 z Mimoně po hranice kraje, silnice 290 z Roprachtic na Kořenov a také silnice 610 z Turnova přes Přepeře po hranice se Středočeským krajem.

Kompletní rekonstrukce by se podle Čápa mohlo díky penězům z EU dočkat v nejbližších pěti letech zhruba 75 kilometrů silnic druhých tříd. Náklady se odhadují na 1,7 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno