[quote]Liberecký kraj má už teď před koncem prázdnin připraveny rekonstrukce silnic na příští rok. Budou pokračovat akce zahájené v letošním roce, jako je výstavba okružních křižovatek v Semilech, úpravy silnice v Jilemnici, ale i opravy silnic z České Lípy do Dobranova nebo z Doks do Dubé. Projekčně je ale připraveno dalších 56 akcí v hodnotě zhruba 307 milionů korun, které jsou dořešené i majetkově, mají stavební povolení a čekají jen na zahájení.[/quote]

Liberecký kraj vlastní téměř 2077 kilometrů silnic nižších tříd, což je 86 procent komunikací na jeho území. Přestože do jejich rekonstrukcí a oprav investoval jen v posledních osmi letech víc než 6,5 miliardy korun, stále je bezmála polovina komunikací ve špatném či havarijním stavu. Podle analýzy, kterou si Liberecký kraj nechává každoročně zpracovat, bylo na konci loňského roku v nevyhovujícím či dokonce havarijním stavu téměř 990 kilometrů silnic a ve výborném stavu méně než 269 kilometrů.

V letošním roce investuje kraj do rekonstrukcí svých silnic druhých a třetích tříd zhruba 807 milionů korun. Připraveno a postupně zahájeno bylo 73 staveb. Opravy by se mělo dočkat 94 kilometrů silnic a 18 mostů. Téměř 55 procent peněz získal kraj z evropských fondů a Státního fondu dopravní infrastruktury, ze svého dá 364 milionů korun. Ve srovnání s loňským rokem jsou letos investice do krajských silnic zhruba dvojnásobné.

,,Je to především díky evropským dotacím, pomohly i vyšší příjmy z daní,“ poznamenal náměstek hejtmana Marek Pieter.

I v příštím roce bude podle Pietera záležet na tom, kolik peněz se podaří získat z evropských a státních fondů.

,,Myslím, že to nakonec bude podobné jako letos,“ dodal.

Pokračovat by podle něj měly zejména investice do obnovy komunikací v turistických oblastech.

,,Obnovy by se tak měla dočkat například silnice z Desné k Protržené přehradě v Jizerských horách, kterou si pak od kraje město převezme,“ řekl Pieter.

V plánu je také rekonstrukce silnice z Tanvaldu do Albrechtic v Jizerských horách, ale také třeba průjezd Turnovem nebo silnice mezi Ludvíkovem a Raspenavou.

Zdroj: ČTK