Zdroj: freeimages.com

[quote]Liberecký kraj připravuje rekonstrukci dvou křižovatek na hlavních silnicích 292 a 289 v Semilech za bezmála 40 milionů korun. Jde o první etapu průtahu, o který město usiluje už půl století. Semilská radnice má na projekt připraveno 3,5 milionu korun. Peníze půjdou do chodníků, cyklostezky, veřejného osvětlení a částečně do úpravy zeleně.[/quote]

Dvě klasické křižovatky v Brodské a Bořkovské ulici se promění v kruhové objezdy, stavby se významně dotknou dopravy ve městě.

,,Je to zásadní tah městem, máme vymyšlené objízdné trasy. Město proto letos mimořádně opravilo Družstevní ulici, protože nebyla v dobrém stavu, aby tudy bylo možné stavbu objíždět,“ řekla semilská starostka Lena Mlejnková.

Podle hejtmanova náměstka pro dopravu Marka Pietera by stavba měla začít na přelomu srpna a září.

,,Mělo by to být dokončeno ještě do konce roku,“ dodal Pieter.

Přestavba dvou křižovatek v Semilech je jednou z devíti letošních akcí na silnicích v Libereckém kraji, na něž se podařilo získat dotace z evropských fondů z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) nebo přeshraničního programu Interreg. V případě přestavby křižovatek v Semilech by dotace z EU a státního rozpočtu měla dosáhnout téměř 64 procent nákladů.

Liberecký kraj má letos v plánu zrekonstruovat 69 úseků silnic dohromady za 807 milionů korun. Podle Pietera čekají největší komplikace motoristy na Frýdlantsku, kde se opravuje pět komunikací v rámci česko-polského projektu „Od zámku Frýdlant k zámku Czocha“. Pracuje se na silnicích druhé třídy v Oknech na Českolipsku, České Lípě nebo Bílém Potoce. Staví se i na silnicích třetí třídy z Hrabětic do Josefova Dolu, z Ludvíkova do Nového Města pod Smrkem, v Hrádku nad Nisou a pokračuje také rekonstrukce mostu v Rovensku pod Troskami.

,,V létě začnou práce i na silnicích v Jablonném v Podještědí nebo Jilemnici,“ dodal hejtmanův náměstek.

Zdroj: ČTK