[quote] Desítky milionů korun investuje letos Liberecký kraj do oprav přístupových komunikací do rekreačních oblastí. Opravy komplikují dopravu například v krkonošském středisku Harrachov, v Albrechticích v Jizerských horách nebo v Jeřmanicích nedaleko Liberce, kde začala rekonstrukce přístupové komunikace k oblíbenému turistickému cíli Obří sud na Javorníku.[/quote]

K největším akcím patří rekonstrukce silnice třetí třídy Harrachov – Mýtiny za 20 milionů korun, která nejen pro autobusy a automobily, ale i pěším a cyklistům uzavřela cestu k harrachovskému nádraží. Přístup pro pěší a cyklisty je vyznačen po nové turistické trase. Práce tam potrvají až do konce listopadu.

,,Pracuje se také na silnici v Albrechticích v Jizerských horách u Špičáku, je to příjezd od Josefova Dolu. Ta byla také ve velice špatném stavu a opravu už nutně potřebovala,“ řekl náměstek hejtmana Marek Pieter.

Oprava přijde na bezmála deset milionů korun.

I rekonstrukce 1,5 kilometru dlouhé silnice na Javorník se dlouho připravovala.

,,Stavební práce jsou tam natolik rozsáhlé, že vyžadují úplnou uzavírku provozu. Doprava je povolena pouze rezidentům, ostatní auta po silnici neprojedou, turisté musí využít lanovku nebo jít pěšky,“ řekla mluvčí krajského úřadu Markéta Žitná.

Stavba za více než 16 milionů korun bude rozdělena do tří úseků a hotova by měla být do 3. prosince.

,,V letošním roce probíhají rekonstrukce i dalších krajských silnic v turisticky navštěvovaných lokalitách. V současné době se pracuje například na silnici třetí třídy v Českém ráji v Troskovicích, v oblasti Krkonoš na Benecku a v Jizerských horách budou zmodernizovány i silnice v Josefově Dole nebo v Janově nad Nisou,“ doplnil Pieter.

Liberecký kraj letos plánuje investovat do svých komunikací druhých a třetích tříd zhruba 800 milionů korun.

Zdroj: ČTK